Юли е повратен месец за пипера. Храстите вече са силни, цъфтежът е в разгара си и първите яйчници започват да се образуват. Този момент е определящ какви ще са плодовете ви: тънкостенни и безвкусни или сочни, месести и истински сладки. Грешка в подхранването през този период - и всички усилия могат да бъдат напразни.
Юлско торене за сочни и сладки чушки
Основният ключ към успеха е правилният баланс на хранителните вещества и тук има тайни, известни на опитните градинари. Първо правило: забравете за азотните торове (като урея или пресен оборски тор)!
Грешката, която може да ви остави без реколта от краставици и чушки
Азотът е важен през пролетта и началото на лятото за растежа на зелената маса. Сега той ще провокира буен растеж на листа и леторасти в подготовка за плододаване. Плодовете ще станат слаби, а яйчниците може да опадат или да останат малки. Калият излиза на преден план през юли. Именно този елемент е основният елемент за качеството на плодовете.
Калият е отговорен за активното пълнене на чушките, образуването на дебели, сочни стени и най-важното - натрупването на захари, които придават на плодовете желаната сладост. Той също така повишава устойчивостта на растенията на стрес, включително юлските жеги.
Как можете да осигурите на пипера този най-ценен елемент? Тайна номер едно на опитните градинари е обикновената дървесна пепел. Тя е източник не само на калий, но и на фосфор, калций, магнезий и цяла гама от микроелементи в леснодостъпна форма.
3 процедури, които спасяват реколтата от краставици, чушки и домати
Пригответе запарка от пепел: залейте 1-2 пълни чаши пресята пепел с 10 литра гореща вода, покрийте и оставете да се запари за 1-2 дни, като разбърквате от време на време. Прецедете и полейте с 0,5-1 литър под всеки храст върху предварително навлажнена почва.
Вторият, не по-малко ефективен вариант е калиев монофосфат. Този концентриран минерален тор съдържа калий и фосфор в оптимално съотношение за усвояване. Разредете 1 чаена лъжичка (без връх) в 10 литра вода и полейте с 0,5 литра на храст. Достатъчни са 1-2 такива торения с интервал от 10-14 дни.
Друг важен компонент от юлското меню за чушки е магнезият. Той участва във фотосинтезата и помага на растението ефективно да усвоява калия. Признак за недостиг на магнезий е пожълтяването на листата между жилките. Лесно е да се попълни: разтворете 15-20 грама (1 супена лъжица) магнезиев сулфат (магнезиев оксид) в 10 литра вода и напръскайте растенията по листата вечер или при облачно време.
Запомнете златното правило: всички коренови торове се прилагат само върху влажна почва! Никога не изливайте торове върху суха почва - това може да изгори корените.
Следете растенията: тъмнозелената листа и активният растеж на яйчниците са знак, че всичко е наред. Ако растежът се е забавил и листата са придобили лилав оттенък отдолу, добавете фосфор (например 1 супена лъжица суперфосфат на 10 литра вода, като предварително сте го разредили в малко количество гореща вода).
Идеалният тор за чушки – как да го приготвим правилно