Отглеждането на отлични доматени растения започва с разбирането на идеалните условия за тях. Има много неща, които трябва да се вземат под внимание - от отглеждането им в саксии и в земята до осигуряването на подходящи торове и почва. Добавете към списъка: пряка или непряка слънчева светлина. За да растат доматите наистина по най-добрия начин и да не изгорят, те се нуждаят от идеалното количество светлина в градината.
Директна срещу индиректна светлина: От какво се нуждаят доматите?
Повечето опитни градинари смятат, че доматите се нуждаят от шест до осем часа пряка слънчева светлина. Тя е от съществено значение за фотосинтезата, която е начинът, по който доматените растения превръщат слънчевата светлина в енергия, за да растат и да произвеждат плодове (домати). Растенията използват слънчевата енергия, за да развият дълбоки корени, силни стъбла, листа, цветове и плодове.
Още: На какво разстояние се засаждат доматите
Ултравиолетовият спектър на светлината е от съществено значение за синхронизиране на баланса на процесите на зреене на захарите и ароматите - заедно с развитието на здравословни антиоксиданти.
Можете ли да отглеждате домати при непряка или слаба светлина?
По принцип всички сортове домати трябва да се отглеждат на пряка слънчева светлина и това е основно изискване за растенията. Въпреки това може да има малка шепа изключения - с някои уговорки. Има някои разновидности, които могат да понасят малко повече непряка светлина или сянка от други, като например чери доматите или доматите Mama Leone, но като цяло обичат прякото слънце. Те просто се нуждаят от пряка слънчева светлина, за да виреят добре.
Тъй като доматите могат да станат гъсти, докато растат, е важно да им осигурите възможно най-много слънчева светлина, за да се гарантира, че тя ще проникне достатъчно до растението. Определено помага да ги подрежете малко и да им осигурите подкрепа.
Още: Поливайте доматите с това и болестите ще ги подминат
Още съвети за отглеждане на домати
Доматените растения са много хранителни и се нуждаят от много вода и хранителни вещества по време на цъфтежа и плододаването.
Ако не разполагате с място на открито или нямате достатъчно слънчева светлина, се препоръчва да използвате лампи за отглеждане (които могат да се използват дори целогодишно на закрито).
За да намалите риска от заболявания, поливайте растенията в основата на стъблото, а не над листата.
Отрежете клоните, които се трият един в друг, са ниско до земята или имат кафяви листа, за да осигурите здравословен въздушен поток.