Пресаждането на разсад в градината е последната стъпка в процеса на отглеждане на семена. На този етап те се превръщат в растения, готови да узреят и да достигнат пълния си потенциал. Независимо дали сте отгледали растенията сами от семена или сте ги закупили от разсадник, трябва да знаете как да пресадите разсад, за да му осигурите възможно най-добрия старт.
Направете това и само след 3 дни ще имате разсад от краставици
Следването на правилните стъпки е ключов аспект от грижата за разсада и ще оформи по-нататъшното му развитие. Всичко започва с доброто време. Ако засадите разсад, преди да е готов, той ще има трудности да оцелее при атмосферните условия. Ако чакате твърде дълго, вашият разсад може да се „заклещи“ в оригиналния си контейнер. И все пак, кога да пресадите разсада, не винаги е очевидно. Няма твърдо правило за това колко високо трябва да бъде растението, преди да го засадите в градината, защото различните растения растат до различни размери. И така, как да разберете, че разсадът е готов?
Кога да пресадите разсад
Още: Как да отглеждате латинки в градината си
Познаването на времето за пресаждане на разсад ще елиминира част от стреса върху новите ви растения. Времето зависи от вида на растението, етапа му на растеж и най-важното - от средната дата на последна слана за вашия район. Ако засаждате нежни цветя и култури, трябва да изчакате, докато тази дата мине, или рискувате да ги загубите от късна слана.
Хартиени контейнери за овощни разсади - предимства и приложение
Когато започвате сеитбата на закрито, трябва да започнете от тази дата. Култури, които изискват най-много топлина и най-дълго време за узряване, трябва да се засадят 6 до 8 седмици преди разсаждането. Те включват домати, чушки и патладжан. Култури от семейство Brassica, като броколи и зеле, се нуждаят от 4 до 6 седмици, докато краставиците, тиквите и пъпешите се нуждаят само от четири седмици растеж, преди да бъдат готови за разсаждане.
Освен това, трябва да проверите оптималната температура на почвата за засаждане на избраните от вас сортове. Повечето студоустойчиви култури и издръжливи растения не трябва да се засаждат, докато температурата на почвата не достигне над 10°C. Топлолюбивите култури и растения трябва да изчакат с пресаждането, докато температурата на почвата достигне поне 16°C.
Кога разсадът е готов за засаждане?
Още: Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи
Освен че условията са оптимални, самите разсади трябва да са достатъчно големи. Готовите за пресаждане разсади вероятно ще бъдат с височина между 5 и 8 см, но това само по себе си не е достатъчна информация.
При засаждане на семена , количеството налична светлина може да повлияе на това колко бързо растението расте на височина. Изискванията на разсада към светлина са високи и ако няма достатъчно светлина, растението може да порасне много високо, много бързо, но това растение може да не е готово за засаждане.
Най-добрият начин да прецените дали едно растение е достатъчно голямо, за да бъде пресадено в градината, е да погледнете броя на истинските листа. Когато засадите семе, първите листа, които се появяват, са котиледоните. Тези листа ще изглеждат различно от истинските листа, които ще пораснат по-късно и които наподобяват зрялото растение. Целта на котиледоните е да осигурят запасена храна на разсада за кратък период от време. Истинските листа растат малко след котиледоните.
Този метод рестартира дори най-слабия разсад за 48 часа
Истинските листа се появяват и започват да генерират енергия чрез фотосинтеза , което ще помогне за изхранването на растението до края на живота му. Важно е растението да има достатъчно от тези листа, за да се поддържа, когато е засадено в градината, за да расте. Общото правило е, че когато разсадът има три до четири „истински листа“, той е достатъчно голям, за да бъде засаден в градината – след като е бил втвърден.
Още: Как да размножите цариградско грозде: Чрез разсад, разслояване или присаждане
Закаляване на разсад
Дори когато са пораснали достатъчно за разсаждане, трябва да закалите разсада преди засаждане. Това му позволява да се аклиматизира към външните условия, намалявайки стреса, на който ще бъде подложено растението.
Закаляването означава просто да позволите на разсада постепенно да свикне със светлинните и температурни условия навън, в сравнение с тези на закрито. Планирайте да закалите разсада 7 до 10 дни преди да го разсадите навън.
Започнете, като поставите разсада на защитено, частично засенчено място за няколко часа. С течение на дните постепенно го запознавайте с повече слънчева светлина, по-малко защитени условия и увеличавайте времето, което прекарва навън, докато прекара цял ден на пълно слънце и една нощ на открито.
Още: Дълбочина, разстояние, поливане: Златни правила за засаждане на зеленчуци в оранжерия
Когато са готови, не оставяйте разсадите да престояват седмици наред. Първо, те са в малки саксии с малко място за растеж или за поемане на вода или храна. Ако не можете да започнете засаждането веднага, поставете разсадите на сенчесто място и поддържайте почвата влажна, докато не сте готови да засадите.
Как да пресадите разсад
В идеалния случай изчакайте облачен ден, за да пресадите разсада си. Ако това не е възможно и времето е горещо, засадете рано сутрин и използвайте чаршаф, брезент или ландшафтен плат, за да засенчите растенията. Това ще помогне за намаляване на стреса върху разсада.
Преди разсаждане, дайте на разсада да пие обилно количество вода поне 12 часа предварително.
Още: Разсадът на доматите ви е слаб и дълъг? Засадете го ТАКА и ще берете с кофите
Подгответе мястото за засаждане предварително, като премахнете плевели, камъни и отломки и, ако е необходимо, добавете органична материя, като например компост.
Нищо не е изгубено: Как да спасите слаб разсад
Изкопайте дупките си, като спазвате правилното разстояние между зрелите растения за избраните от вас сортове. Дупките трябва да са толкова дълбоки, колкото е и саксията за отглеждане на разсада.
Внимателно извадете разсада от саксията му, като вземете колкото е възможно повече пръст. Ако в една саксия има няколко разсада, ще трябва внимателно да ги изпикнете с помощта на семенна лопатка, молив или пръст. Дръжте ги за листата, а не за стъблото.
Поставете разсада в дупките му. Запълнете с почва и леко уплътнете, за да премахнете въздушните джобове. Поливайте разсада обилно, но внимателно, като насочвате водата към почвата, а не към листата.
Още: Пресаждане на разсад: Кога и как се прави
Не забравяйте, че новозасадените разсад ще се нуждаят от защита от пълно слънце и евентуален дъжд, вятър или градушка. Следете времето.