Какви грижи да полагаме за бегонията?
Обикновено се делят на декоративни по листа и по цветя. С удоволствие настаняваме тези с декоративни цветя на нашите балкони и тераси, като ги третираме като едногодишни, защото в нашия климат те не могат да презимуват. Ние обичаме да отглеждаме в апартаментите си декоративни бегонии от листа, защото не са трудни за поддръжка, а могат да бъдат изключително красиви.
Как да се грижим за бегонии?
Бегониите, както повечето тропически саксийни растения, ще се справят най-добре на светло място с разсеяна слънчева светлина. На пълно слънце листата им могат да изгорят, докато на дълбока сянка те ще бъдат много по-малки и по-малко пигментирани.
Бегониите обичат повишената влажност на въздуха, но по-голямата част от тях мразят накисването и поръсването на листата. Ето защо е добре да осигурите овлажнител на въздуха в много сухи апартаменти или да поставите по-голяма група растения на стойка с мокри камъчета.
Ако засаждате за първи път нарциси и лалета, тези съвети са за вас
Поливане
Бегониите не поръсваме поради две причини: първо, те са много податливи на гъбични заболявания, като брашнеста мана, поради месестите стъбла, пълни с вода, освен това голяма част от тях са покрити с резец, тоест деликатни власинки, и водата може да остави грозни петна върху тях.
Когато става въпрос за поливане, оставете бегониите да изсъхнат доста преди следващото поливане, но не оставяйте почвата да изсъхне напълно. Пият доста особено ако ги отглеждаме в глинени саксии. Най-добре е да ги поливате от дъното, като ги потопите в купа с вода. Водата за поливане винаги трябва да се оставя да престои или да се филтрира.
Капризи и правила при отглеждането на балконски цветя
Субстратът на бегонията трябва да е лек и пропусклив, така че използвайте доброкачествена почва, смесена с перлит. Целта е тя да не е тежка и глинеста и водата да не се задържа твърде дълго в кореновата топка, което може да доведе до загниване.
Що се отнася до размножаването - в зависимост от вида, можем да ги размножим чрез разделяне на растението наполовина, чрез издънки или листни резници. Вкоренете листа със стъблото във вода или го поставете на влажна повърхност, като направите разрез напречно на нерва. Някои от тях могат да се размножават и чрез разделяне на грудките.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ГРАДИНАРСТВО:
Тайната за пищен цъфтеж на орхидеята е разкрита
Всяка добра домакиня трябва да знае ТОВА златно правило за поливане на цветята
Заравяне на кофи в градината - трик, с който грижата за цветята става детска игра
Ако искате мушкатото ви да оцелее през зимата направете ТОВА
Сода: Страхотен стимулант за буйно цъфтящи и красиви цветя
Перфектен стимулатор за растеж на цветя през зимата
ТОП 10 най-предпочитани цветя за вашия коридор
Как да подрежете мушкатото през есента за пищен цъфтеж?
Това цвете е царицата на есента
Как да подготвим почвата през есента, за да е богата реколтата от картофи следващата година?
Редактор:
Гергана Йорданова
Етикети: бегония