Почти всеки градинар отглежда краставици в градината си. Но не всеки може да се похвали с постоянно високи добиви с плодове без горчивина и такива, които не са засегнати от болести. Но за опитните градинари подобни резултати са нещо обичайно. Те много добре знаят, че качеството и обемът на реколтата до голяма степен зависят от сорта растение. Следователно, се избират само определени сортове краставици, които засаждат в градината си.
Например, препоръчват се някои хибриди, които имат повишена устойчивост на метеорологични „изненади“ и болести. Всички те имат и едно много важно свойство - постоянно радват с висококачествени плодове, които не горчат. Ето кои са тези сортове.
Как оцетът помага за бърз растеж на краставиците?
Сортовете краставици, които не горчат
Сорт "Моника" (F1) - плодовете им не са горчиви, а първите добиви стават факт още на 45-ия ден след поникването. Плодовете на този сорт са малки по размер – от 10 до 20 сантиметра дължина. Средно тегло им е около 90 грама. Те не пожълтяват, не горчат, не прерастват и са подходящи както за прясна консумация, така и за мариноване.
Сорт "Атик" (F1) - това е ранен универсален хибрид: първите плодове ще се появят на 40-ия ден след покълването. Краставиците са твърди, с малък брой семена, средното им тегло е 80 грама. Те са много вкусни, сладникав и без горчивина. Идеални са за салати и зимни заготовки.
Сорт "Ансор" (F1) - едно от основните предимства на този хибрид е неговата устойчивост на лоши метеорологични условия и температурни промени. Плодовете се появяват на 40-41-ия ден след покълването.
Торене на краставиците: Това е любимият тор на мързеливите градинари
Този самоопрашващ се хибриден сорт е от типа корнишон. Способен е да понася краткотрайни спадове на температурата, расте добре при условия на слаба светлина и лесно понася сухи периоди. Плодовете са еднородни, имат идентичен външен вид, имат яркозелен цвят, тънка кора и малка семенна камера без кухини. Краставиците имат отлични вкусови качества както пресни, така и консервирани.Предимствата на този сорт са следните:
Той е ранозреещ – дава плодове още 40 дни след засаждането.
Осигурява стабилни добиви през целия вегетационен период.
Добре понася агресивни условия на растеж: липса на влага, високи температури; бързо възстановява вегетативната маса.
Универсален - може да се отглежда в открит и затворен терен.
Има висока пазарна стойност. Повече от 90% от плодовете се използват.
Основната ценност на сорта е, че бързо се възстановява след екстремни ситуации. Освен това, плодовете запазват добре търговския си вид по време на транспортиране.