Краставиците растат криви: Едва ли предполагате, че това е причината

15 май 2025, 10:28 часа

Кривите краставици не са особеност на даден сорт, а резултат от неправилно поливане. В случая не става въпрос само за честота на поливане и температура на водата, а и на съда, в който се слага водата. Много градинари дори не предполагат, че това е причината за появат на криви и безформени краставици.

Причини за растежа на криви краставици и как да решите проблема

Ако поливате растения от железни кофи, оксидите от метала попадат в почвата и нарушават усвояването на калий. Започнете да използвате пластмасови лейки за поливане на краставиците. Друга причина е липсата на светлина. Ако краставиците са засадени под дървета, те не получват достатъчно слънчева светлина. Отрежете долните листа, за да може светлината да достигне до плодовете.

Как яйцата помагат за богата реколта от домати, краставици и чушки

За да компенсирате дефицита на калий, подхранвайте краставиците с пепелна инфузия (1 чаша на 10 литра вода). Пръскането със содов разтвор (2 супени лъжици на кофа вода) ще спаси насажденията от брашнеста мана.

Ако краставиците са горчиви, полейте ги с топла вода и ги засенчете по обяд. Използвайте перголи за вертикален растеж, за да подобрите вентилацията и да намалите риска от заболяване.

Какво да засадите до краставиците, за да са по-вкусни

За какво да внимавате при отглеждане на краставици?

Краставицата е доста капризна и взискателна към почвата, температурата и влажността. Обича топли, слънчеви места, плодородни почви, богати на хумус. Расте слабо на сянка, така че краставиците не могат да се отглеждат в непосредствена близост до овощни дървета и храсти. Растението е чувствително към ветрове, затова е добре да се изберат защитени места за отглеждането му. 

Добри съседи за краставиците са боб, грах, зеле, маруля, цвекло, целина, спанак, лук, копър и сладка царевица. Не виреят добре в компанията на картофи, репички и домати.

Краставиците обикновено се засаждат от семена директно в градинската леха. Все пак не бързайте с това, защото през пролетта те може да замръзнат. Най-добре е сеитбата да се извършва, когато температурата на почвата на дълбочина 10 см достигне около 12 грауса. Краставиците покълват най-бързо във влажна и топла почва.

Краставиците имат хранителни нужди както от азот, така и от калий и фосфор. Всеки тор, приложен преди вегетативно отглеждане, трябва да се смеси добре с горния слой на почвата с помощта на лопата или вила. Препоръчва се активно торене през сезона.

По отношение на киселинността на почвата, най-доброто pH за отглеждане на краставици е 6,5 - 7,0.

Краставиците ще растат едри и сладки: Ето каква е тайната

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес