Мана по доматите: Спешни мерки през юли, за да спасите реколтата

21 юли 2025, 17:05 часа

Листата на доматите са покрити с кафяви петна - това е тревожен сигнал за началото на мана. Всяко забавяне в предприемането на мерки заплашва със загуба на дългоочакваната реколта под нашествието на коварна гъба. Първите признаци на късна болест изискват незабавен и цялостен подход. Борбата започва веднага щом се забележат характерни петна по листата или стъблата.

Борба с маната по доматите през юли

Кафявото гниене се разпространява бързо при висока влажност и температурни колебания, типични за юли. Бездействието на градинаря води до пълно унищожаване на насажденията само за няколко дни.

Първата стъпка е незабавното отстраняване на всички засегнати листа, плодове и издънки с признаци на заболяване. Растителните остатъци трябва внимателно да се събират и изгарят извън зоната, в никакъв случай не се заравят в компост.

Стар градинарски трик, с който доматите повече няма да се напукват 

Народните средства могат да осигурят подкрепа в началния етап или като превантивна мярка. За цялостно пръскане на храстите се използва йоден разтвор (10 мл на 10 л вода) или чеснова инфузия (200 гр счукан на 10 л вода, киснат в продължение на 24 часа).

Ако болестта прогресира, се преминават към употребата на специализирани лекарства. Контактните фунгициди на медна основа или системните агенти, стриктно приложени съгласно инструкциите, се превръщат в щит срещу агресора.

Изключително важно е да се спазват правилата за използване на защитни съединения. Пръскането се извършва само в сухо, безветрено време, рано сутрин или вечер, като се осигурява пълно покритие на листата от двете страни.

Тайната на гигантските домати се крие в един прост тор, който досега сте приготвяли грешно

Поливането на доматите през рисковия период се променя драстично - водата се излива само в корена, като се избягва попадането на влага върху листата. Идеалното време за поливане е ранна сутрин, така че почвата да има време да изсъхне преди настъпванетоо на нощта.

Прекалено гъстите насаждения създават идеални условия за развитие на гъбички - влагата се застоява и въздухът циркулира лошо. Прищипването на страничните издънки и премахването на долните листа до първата чепка стават задължителни процедури за подобряване на вентилацията.

Силните растения се съпротивляват по-добре на всякакви инфекции - това се улеснява от балансирано торене. Калиево-фосфорните торове укрепват имунитета на доматите, но излишният азот през юли е строго противопоказан.

Мулчирането на почвата под храстите с дебел слой сено, слама или нетъкан материал е проста, но ефективна бариера. Мулчът предотвратява попадането на спори от почвата върху листата по време на дъжд и задържа почвената влага по-дълго.

Как да спасим доматите и краставиците от гниене след дъжда: Спешни мерки

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес