Тайната на гигантските домати се крие в един прост тор, който досега сте приготвяли грешно

18 юли 2025, 17:10 часа

Много градинари от години се опитват да отгледат наистина големи домати, но резултатите често не са впечатляващи. Тайната на рекордната реколта се крие в обикновен аптечен продукт, но при неговата употреба повечето градинари допускат груби грешки.

Торене с йод с богата реколта от домати 

Йодът, добре познат антисептик, има удивителна способност да стимулира растежа и образуването на плодове при отглеждането на пасленови култури. Но неправилната му употреба не само обезсмисля всички ползи, а понякога дори вреди на растенията. Основната грешка е безразсъдното увеличаване на концентрацията на разтвора с надеждата за незабавен ефект.

Как содата помага за по-богата реколта от месести и сладки домати?

Широко разпространено е схващането, че „колкото повече, толкова по-добре“, но с йода този принцип работи точно обратното. Излишъкът от елемента се превръща в истинско изпитание за нежните корени и листа на домата. Вместо очаквания скок в растежа, растението изпитва силен стрес.

Признаците на предозиране се появяват бързо: листата се извиват, краищата им се покриват с грозни жълти или кафяви петна. Започва хлороза, фотосинтезата се нарушава и храстът изразходва енергия за оцеляване, а не за завързване на плодове. Дори доматите да завържат, размерът и вкусът им ще бъдат разочароващи.

Правилният метод на йодно подхранване е прост, но изисква прецизност. За кореново подхранване на възрастни храсти по време на периода на цъфтеж и наливане на плодове, вземете само 3 капки аптечен 5% йод на 10 литра чиста, не студена вода. Такъв разтвор е безопасен и максимално ефективен за активиране на жизнените сили на растението.

Тази грешка съсипва краставиците и доматите: Дори опитните градинари я правят

Подхранването се извършва строго върху влажна почва, след обилно поливане на доматите с обикновена вода. Това е необходимо условие за предотвратяване на изгаряния на кореновата система. Изсипете хранителния разтвор внимателно под корена, като избягвате контакт със стъблата и листата.

Листното третиране на листата със слаб йоден разтвор (1-2 капки на литър вода) също дава отлични резултати, повишавайки имунитета на растенията. Пръскането се извършва рано сутрин или късно вечер, при безветрено време, така че капките да имат време да се абсорбират преди слънцето. Тази процедура помага в борбата с късната фитофтора и брашнестата мана.

Интересното е, че добавките с йод влияят не само върху размера, но и върху вкуса на плода. Доматите, които са получили правилната доза от микроелемента, натрупват повече захари и витамини. Пулпът им става по-плътен, по-богат, а ароматът е по-ярък и приятен.

Йодът действа синергично с други естествени торове, особено със суроватка. Разтвор от суроватка (1 литър на 10 литра вода) с добавени 10-15 капки йод е мощен хранителен и защитен коктейл. Млечнокиселите бактерии създават защитен филм върху листата, а йодът засилва дезинфекциращите и стимулиращи свойства на сместа.

Как суроватката помага за богата реколта от домати

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес