Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май

02 май 2025, 13:15 часа

Май бележи важен повратен момент в градинарската година. Меките температури са идеални за засаждане на чувствителни към слана зеленчуци и засяване на растения, благоприятни за пчелите и летни цветя. Някои мерки за резитба също са на дневен ред в декоративната градина.

Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията

Трите най-важни градинарски задачи за месец май

  • Засаждане на топлолюбиви зеленчуци на открито

Независимо дали ги отглеждате сами или ги купувате: От средата на май нататък чушки, люти чушки и домати най-накрая могат да бъдат засадени на открито.

Съвет: Разрохкайте почвата в лехата една до две седмици преди засаждане и я добавете с гребло (три до пет литра на квадратен метър). Най-добре е да оставите разстояние от поне 50 х 60 сантиметра между всяко зеленчуково растение.

Важно: Изкопайте дупката за засаждане на домати сравнително дълбоко. Ако основата на растенията е покрита с почва с височина от пет до десет сантиметра, около покритата основа на стъблото могат да се образуват допълнителни корени.

Още: Никога НЕ правете това в градината през месец май

Изключение правят присадените домати: в тези случаи кореновата бала трябва едва да се вижда. След това полейте растенията добре с дъждовна вода и поставете опорна пръчка до тях.

  • Посейте летни цветя, подходящи за пчелите

Сега е идеалното време за засяване на летни цветя за пчелите, като космос, метличина, невен, латинка и слънчогледи на открито. Можете също така да ги използвате, за да запълните празнини в слънчева, топла цветна леха. Първо, разрохкайте почвата, отстранете всички плевели и обогатете изгребаната почва със зрял компост.

Още: Лунен календар на градинарството за май 2025 година

Семената е най-добре да се притиснат леко с дъска и да се покрият тънко с почва. След засяване, поддържайте семената добре влажни до покълването им. Само след няколко седмици летните цветя поникват нагоре и очароват с ярките си цветове. Ако вече сте отгледали младите растения, те вече могат да бъдат поставени и на открито. Ако имате достатъчно място, можете да създадете и цяла цветна поляна през май.

  • Мерки за резитба в декоративната градина

През май периодът на цъфтеж на някои декоративни храсти и луковични цветя вече е към своя край. За да се поддържат жизнени и цъфтящи, в много случаи се препоръчва резитба. Издънките на бадемовото дърво се скъсяват до 10 до 20 сантиметра веднага след цъфтежа, докато тънките клонки се отстраняват напълно.

Още: Едно ухапване с последствия за цял живот: Вижте как да се предпазите от кърлежите

Дори ако люлякът е приключил с цъфтежа, все пак си струва да използвате градински ножици: отрежете изсъхналите цветове над две добре развити странични пъпки. Това ще предотврати мързеливостта и стареенето на храстите с течение на времето. Увехналите цветни главички на луковични цветя като лалета и нарциси също се отрязват сега, за да могат да растат добре отново през следващата година.

Градината през май е сцена на преход – от пролетна подготовка към лятна пълнота. Работата, вложена в засаждането, засяването и подрязването през този месец, полага основата за един пъстър, плодовит и жив пейзаж през следващите месеци. Не пропускайте този прозорец от време – правилните грижи сега ще се отплатят щедро още през юни.

Още: Видове почва и най-добрите торове за всяка от тях

С малко усилие и точен подход, градината ви може да се превърне в рай както за растенията, така и за вас самите. Май не само дава началото на най-плодородния сезон, но и напомня, че природата се отблагодарява на тези, които я следват с внимание и търпение.

Още: Превърнете оголената морава в зелена приказка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес