След като установите причината за увяхването на разсад, можете да предприемете необходимите стъпки, за да съживите разсада си. Ако причината е твърде много или твърде малко вода, коригирайте поливането си – но не компенсирайте прекалено много, като прекалявате с обратното. Ако причината е прекомерна топлина или студ, регулирайте температурата.
Още: Дълбочина, разстояние, поливане: Златни правила за засаждане на зеленчуци в оранжерия
Ако разсадът ви е пораснал "дългокрак" и е паднал, дайте му повече светлина. Когато засаждате на окончателни позиции, притиснете дългите стъбла надолу в почвата и те вероятно ще пуснат нови корени.
Ако подозирате, че причината е лоша почва, можете да опитате внимателно да ги пресадите като последна мярка, въпреки че може би е най-добре да започнете отначало с нова почвена смес.
Още: Как и кога да пресадите разсад в градината
Ако откриете проблема достатъчно рано, тогава увяхващите разсади обикновено могат да бъдат спасени. Изключение прави, ако са жертва на засъхване. За съжаление, малко разсади оцеляват след този проблем. Най-добрият ви начин е да започнете отначало и да предотвратите повторната поява на проблема.
Как да предотвратим увяхването на разсада в бъдеще
За да поддържате разсада си възможно най-здрав, следвайте тези съвети за отглеждане:
Уверете се, че вашата среда за отглеждане е с добро качество, добре дренирана и лека.
Още: Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи
Внимавайте с поливането. Поливайте само когато горният слой на почвата е сух и я поддържайте влажна през цялото време, но никога мокра. Никога не поливайте влажна почва.
Стерилизирайте всичките си тави и друго оборудване всеки път, когато го използвате.
Уверете се, че разсадът ви получава достатъчно светлина, като използвате лампи за отглеждане и таймер.
Не пренаселвайте разсада си – той се нуждае от пространство, за да може въздухът да преминава между него и за да не се налага да се конкурира за хранителни вещества.
Още: Как да размножите цариградско грозде: Чрез разсад, разслояване или присаждане
От колко часа светлина се нуждае разсадът
Всички разсади се развиват добре с 14 до 16 часа слънчева светлина на ден и поне 8 часа тъмнина. Това излагане на светлина трябва да продължи от момента на покълването до пресаждането. Има обаче процес, наречен „закаляване“, който трябва да се случи, преди да пресадите разсада в градината.
Разсадът на доматите ви е слаб и дълъг? Засадете го ТАКА и ще берете с кофите
Закаляването на разсада включва привикване на младите растения към живота на открито. Първоначално поставете разсада навън на сенчесто място за няколко часа. Увеличавайте това време всеки ден, като постепенно увеличавате количеството пряка слънчева светлина, което получават, в продължение на около 7 дни. До края на седмицата разсадът би трябвало да получи цял ден слънце на открито. Сега е готов за разсаждане.