Оранжерията ви ще се пръска по шевовете: Тези 6 съвета правят чудеса с доматите

22 май 2025, 15:42 часа

Постигането на добри добиви при отглеждане на домати не е лесна задача, но е достижима, ако спазвате няколко основни правила. Съветите от опитни градинари, събрани в тази статия ще ви помогнат бързо да овладеете тази сложна наука за домашната агрономия.

6 съвета за отглеждане на домати в оранжерия

  • Гъсти насаждения

Още: Спасете градината си от брашнеста мана с тези изпитани методи

Гъстото засаждане на доматени растения е основният проблем и причина за лоша реколта от домати. За да могат растенията активно да дават плодове и да зреят тези плодове, е необходимо да се гарантира, че всеки лист има свободен достъп до слънчева светлина.

Навременното отстраняване на страничните издънки и долните листа ще позволи на хранителните вещества да достигнат до горните нива на растението и доматът ще даде повече цвят и плодове. Опитните градинари съветват да премахвате всички листа, разположени под 30 см от земята.

  • Правила за поливане на домати

Поливането на растението трябва да се извършва в корена, в никакъв случай не трябва да се пръска с вода - това не са стайни цветя. Идеалната температура на водата за поливане на домати е +18-22 °C.

Още: Цветя във въздуха: Топ растения за красиви висящи кошници

Ако държите варел, пълен с вода за напояване, опитайте се да покриете контейнера с плътен капак, за да не увеличите нивото на влажност вътре в оранжерията. Времето за поливане е от пет сутринта до обяд, когато температурата на въздуха е по-ниска от температурата на водата, тогава зеленчуците по-добре абсорбират минерали, хранителни добавки и абсорбират добре влагата.

  • Температурни условия за домати

Топло ли е в оранжерията? Поставете тъмни камъни (можете специално да ги боядисате в черно със сажди) или затъмнени стъклени бутилки между редовете. Тези предмети ще „абсорбират“ слънчевата светлина и излишната топлина, намалявайки общата температура в оранжерията.

  • Торове и подхранване на домати

Още: Забравен метод от миналото: Най-лесният начин за богата реколта от картофи

Торете растенията 3 пъти през целия вегетационен период с фосфор и калций:

  • 10 дни след засаждането;
  • Пръскайте доматите с разтвори на микроелементи на всеки 30 дни.

Включете следните задължителни компоненти през втория период: бор, манган, магнезий, мед, молибден, цинк. В почви с неутрално pH е препоръчително да се добави желязо. Използвайте имуномодулатори: имуноцитофит, циркон, елин.

  • Влажност на въздуха за домати

Още: 7 градинарски задачи, които умните градинари вършат още в началото на лятото

Доматите са самоопрашваща се култура, което означава, че цветът на растението се самоопрашва. За да се подобри качеството на опрашването и да се увеличи броят на яйчниците по доматите, е необходимо да се следи влажността в оранжерията, да се стремим въздухът да е сух, а температурата да е 20-26 °C.

  • Поливане на домати по време на плододаване

Рядкото и обилно поливане на доматите в ранния период на вегетация след появата на първия плодов яйчник по храстите трябва да се замени с рядко: 2 пъти на 7-10 дни с малки дози вода (не повече от 250 мл на храст).

Съгласете се, не е толкова трудно да следвате тези доста прости препоръки! Но реколтата ще ви зарадва. Няма да видите такова изобилие от плодове и дълъг период на плододаване на доматени храсти никъде другаде.

Още: Засадете тези билки до доматите за естествена защита и по-богата реколта

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес