Резитба през лятото: Защо е задължителна за тези овошки?

09 юли 2025, 10:11 часа

Лятната резитба на овошки се извършва с цел предотвратяване на сгъстяването и защита от болести, не само за грижа за реколтата. Тя ви позволява да контролирате по-добре състоянието на дървото и да избягвате грешки, които биха могли да ви костват реколтата от плодове през следващия сезон.

През август овощните дървета се нуждаят от лека оформяща резитба. Това не само подобрява качеството на плодовете, но и полага основите за обилна реколта през следващия сезон. Това съобщиха експерти от Университета на Минесота.

Лятна резитба на овошки 

За разлика от пролетната резитба, лятната резитба не стимулира активния растеж на нови издънки. Напротив, тя ви позволява да спрете нежелания растеж и да пренасочите енергията на дървото към укрепване на плодните клонки. Освен това въздухът и слънчевата светлина проникват по-лесно в короната, което намалява риска от гъбични инфекции. 

Как овошките издават какво липсва на почвата в градината ви?

Кои дървета могат да се подрязват през лятото?

Следните култури понасят най-добре лятната резитба:

  • Ябълкови дървета - премахнете вертикалните издънки, които не дават плодове;
  • Круши - скъсете клоните, които растат навътре;
  • Сливи и черешови сливи - разреждат короната, стимулирайки образуването на плодни пъпки;
  • Праскови - скъсете дългите издънки, които изтощават дървото;

Черешите и вишните се подрязват след прибиране на реколтата, ако не е направено преди това.

Как да се отървете от мъховете и лишеите по ствола на овошките за нула време?

Как правилно да подрязваме клоните на овошките през лятото

През август резитбата трябва да е умерена. Важно е да се оставят поне пет листа на всяка от издънките от текущата година. За да се стимулира разклоняването, върховете на леторастите трябва да се отрежат, оставяйки едно или две листа. Допустимо е и леко прищипване или чупене на клони за промяна на посоката на растеж.

Не забравяйте да премахнете болни, счупени или сухи клони. Процедурата по подрязване трябва да се извършва само при облачно и сухо време - сутрин или вечер. Не се препоръчва подрязване в жегата или преди дъжд. 

Инструментите трябва да са чисти и остри. Преди употреба те трябва да се третират с алкохол или слаб разтвор на калиев перманганат. Дезинфекцията на инструментите гарантира намалаляване на риска от предаване на болести и зарази. Много градинари пренебрегват тази процедура - но тя е задължителна. Дезинфекцията на градинските инструменти преди резитба не трябва да се пропуска в никакъв случай. Много градинари дори поръсват мястото на разреза със счукан на прах активен разрез за допълнителна дезинфекция.

Забравете за честото поливане: Този стар градинарски трик ще спаси овошките в жегата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес