Отглеждане на чушки у дома – проста и забавна дейност. Пиперът е устойчив на сянка и бързо се адаптира към условията на околната среда.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Смята се, че чушките са доста капризна култура. Твърдението е вярно, ако традиционно отглеждате тази зеленчукова култура на открито или в оранжерия, където растенията са подложени на силни температурни колебания.
Този основен стресов фактор липсва в апартамента, така че чушките не само растат, цъфтят, но и дават голяма реколта 3-4 пъти годишно.
Този мъж успешно отглежда не само чушки, но дори дини в апартамента си.
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Най-често в апартаментите се отглеждат люти сортове. Смята се, че този конкретен вид чушки е най-непретенциозният.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
Отглеждане на чушки в апартамента
Засях семената на 29 март заедно с други хибриди, които от няколко години отглеждам в оранжерията си. Първите издънки се появиха след 7 дни.
Предварително пресаждам разсада в еднолитрови саксии с почвена смес за разсад на зеленчукови култури. Младият разсад много се страхува от преполиване, следователно, за да подобря дренажните свойства, добавям вермикулит и кокосов субстрат към почвената смес и допълнително обогатявам с биохумус. В началният етап чушките обичат много светлина и, както показа практиката, използването на допълнителна светлина води до ранния им цъфтеж и плододаване.
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
9 май, на 35-ия ден след появата, по-голямата част от разсада засадих в оранжерията и една част остана за апартамента. За тях приготвих 15-литрови контейнери, пълни със същата почвена смес, която използвах за засяването. Пресадих три растения.Следващите 20 дни оставих саксиите на перваза на прозореца от източната страна. Не използвах умишлено допълнително осветление, въпреки че имах тази възможност. Първо, в този период вече има достатъчно слънчева светлина. Второ, имах нужда да „приуча“ бъдещите „огради“ към странична светлина.
На 28 май поставих съдовете с чушки на постоянното им място, на терасата, на прозореца, който е ориентиран на изток. На този етап отново възобнових осветлението на растенията (по-рано на това място имаше стелаж за отглеждане на разсад и мястото беше пригодено за удобна организация на осветлението).