Съберете реколтата от картофи в този момент, за да не изгният

25 юли 2025, 21:06 часа 0 коментара

Лесно е да се каже кога определени култури са готови за прибиране на реколтата, но какво да кажем за картофите? Тези вкусни грудки са заровени под земята през целия вегетационен период, което затруднява определянето кога да бъдат изкопани.

Цъфтеж

Картофените растения обикновено цъфтят около 7 седмици след засаждането. След като това се случи, изчакайте още няколко седмици. През това време цветовете вероятно ще опадат и след това можете да започнете да берете новите картофи.

Още: Как правилно да използвате ябълков оцет в градината за премахване на вредители

Имайте предвид обаче, че те ще бъдат по-малки от напълно зрелите картофи и ще имат по-тънка кора, така че не са подходящи за дългосрочно съхранение.

Дата на падеж

Има много различни сортове картофи и периодът им за прибиране на реколтата варира значително. Някои, като Норланд, са раннозрели картофи, други са среднозрели (като Кенебек), а трети са къснозрели.

Спрете да ги изхвърляте: Ето как да използвате обелки от картофи в градината

„Следете кога сте засадили картофите и използвайте посочената дата на зрялост за всеки сорт“, добавя Травис Кий, основател на Lazy Dog Farm. След това следете календара, както и всички физически признаци, които растението ви може да показва. „Ако оставите картофите в земята твърде дълго, те могат да изгният, да покълнат или да започнат да образуват бели петна“, добавя той.

Още: Вечер или сутрин - кога е правилно да поливате зеленчуковата си градина през лятото

Промени в листата

Листата е най-забележимият и надежден признак. С напредването на сезона листата на картофите ще започнат да пожълтяват и покафеняват; в крайна сметка те ще увехнат и ще умрат.

„Вашите картофени растения може да изглеждат доста жалки, когато наближават датата си на зрялост от 90 до 120 дни“, казва Кий. „Но вярвате или не, те все още растат под почвата.“

Общият вид на листата може да ви насочи при прибирането на реколтата. „След като листата започнат да покафеняват, наблюдавайте няколко седмици, докато напълно умрат и пожълтят“, казва Остин. Изчакването няколко седмици след като растенията изсъхнат позволява на подземните грудки да развият по-дебели кожи, което ще бъде полезно за дългосрочно съхранение.

Още: Този хитър трик с картон ще ви отърве завинаги от белокрилките

„Ако почвените ви условия са благоприятни (не са прекалено влажни), оставете растенията да умрат напълно до земята преди прибиране на реколтата“, казва Кий. „Това ще ви гарантира, че ще получите възможно най-големите картофи.“

Удебеляване на кожата

Не сте сигурни дали картофите ви са узрели? Можете да направите бърз експеримент, като изкопаете няколко грудки. След това оценете кожицата им: Дали е все още толкова тънка, че можете лесно да я изтъркате? Или развиват по-дебела, по-твърда кожа? Отговорът може да ви помогне да определите дали да започнете прибирането на реколтата.

Как да събираме картофи

Още: Красиви градински цветя, които обожават суша и слънце

Брането на картофите е деликатен процес. Важно е да се предотврати повредата им, за да имат най-голям шанс за успех при дългосрочно съхранение.

Можете да използвате градински вили, за да разрохкате внимателно почвата около картофените растения, но действайте бавно и се опитайте да не забиете случайно някой от тях. Копайте дълбоко и повдигнете картофите заедно с почвата, след което ги съберете. Вашите растения може да са дали повече картофи, отколкото очаквате, така че пресейте внимателно – не бива да пропускате някой случайно!

Още: Най-ефективният начин да предпазите доматите от вредители

Следете прогнозата за времето по време на периода на прибиране на реколтата. „Ако имате значителни валежи, тъй като картофените ви растения умират, помислете за ранно прибиране на реколтата“, предлага Кий. „Зрелите картофи могат да изгният, ако почвата е твърде влажна, така че продължете и ги приберете, за да предотвратите това. По-малките картофи са по-добри от гнилите.“

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес