За да си отгледате чудесен лук и да се радвате на богата реколта от полезния лютив зеленчук, е необходимо да спазвате някои правила. Това са малки трикове, които опитните градинари познават много добре, но те могат да бъдат от полза на всички начинаещи такива.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Кои са 10-те тайни за получаване на богата реколта от лук?
1. Подготовка на почвата
Подготовката на почвата преди засаждането значително подобрява и насърчава бързия растеж на лука. Целта е да се попълнят липсващите жизненоважни минерали и хранителни вещества, както и да се разрони почвата. За да подобрите качеството й, смесете дехидратирана кравешка тор, градински компост или торфен мъх (до 1/3 концентрация) с най-горния почвен слой. Използвайте торфен мъх или торфено блато. Лукът не обича глинеста почва – ако вашата е такава, трябва да посипете лехите с пясък и торф и да разбъркате добре.
2. Дезинфекция на арпаджика
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
При засаждане на арпаджика го накиснете в разтвор на калиев перманганат за дезинфекция на посадъчния материал. За да приготвите разтвора, разредете 40 грама калиев перманганат в 10 литра топла вода. Арпаджикът, предварително поставен в дълъг чорап, се накисва в получената смес за 20-30 минути. Чрез тази процедура за обеззаразяване се гарантира предварителна защита на растението срещу опасни фактори, болести и вредители. Голям ефект има и в резултат на дезинфекция с меден сулфат или със солена вода. Разтворът от меден сулфат се приготвя по същия начин както калиевия перманганат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
3. Подрязване на главите лук
Необходимо е да подрежете връхната част на главите, за да ускорите покълването им.
4. Сол в борбата с луковите мухи
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
Може да се преборите с мухичките по лука по следния начин. Разтворете 1 чаена чаша готварска сол в 10 литра вода. Изсипете около корените на лука, без да засягате листата, за да не изгорят от пряката слънчева светлина.
5. Съжителствата на растения в борба с луковите мухи
Засаждането на чесън и моркови в близост до лука е ефективен начин да защитите реколтата от мухи.
6. Подхранване на почвата с пепел
Подхранвайте почвата с пепел, която е богата на полезни микроелементи като фосфор, калий, калций, манган и други. Те оказват благоприятно влияние върху растенията. Освен това намаляват киселинността на почвата.
7. Изваждане на реколтата лук
Узрелият лук трябва да се извади, веднага щом достигне 15 см височина или преди първите дъждове на есента. Най-добре е да се събере от края на юли до края на август. Прибирането на лука трябва да става рано сутрин, когато температурите не са твърде високи. Извадете всички луковици, които имат оформени цветчета по стъблата, и използвайте веднага, тъй като не са добри за съхранение.
8. Изсушаване на лука
Лукът трябва да се изсуши на слънце, преди да се съхрани. За целта го разстелете върху чиста и суха повърхност на добре проветриво място като навес, таван или гараж. Оставете го за поне две до три седмици или докато върховете му напълно изсъхнат и външната обелка стане леко чуплива. След това изрежете всички изсъхнали листа, оставяйки ги с 5-10 сантиметра дължина.
9. Съхранение на лука
Съхранете лука в касетка, щайга или найлонов плик при температура 0-4 градуса. Влажността на помещението не трябва да бъде много висока, за да не започне зеленчука да гние. При правилно сушене и съхранение може да се запази пресен до три месеца.
10. Сортиране на лука
От време на време сортирайте лука. Ако дори една глава се развали, ще се развалят и тези, които са в близост до нея. Най-добре е да съхранявате в хартиени торби до следващата реколта.