Всички ние се надяваме разсадът ни да вирее и да се превърне в силни, здрави растения, но проблемите не са необичайни. Не забравяйте, че разсадът е много млад, тепърва навлиза в света и следователно е доста крехък. Увяхването на разсада е най-очевидният знак, че нещо не е наред. За щастие, след като разберете причината, обикновено можете да предприемете стъпки, за да му помогнете.
Още: Направете това и само след 3 дни ще имате разсад от краставици
Добрата грижа за разсада е ключова за осигуряване на оцеляването на новоизлюпените растения. Засаждането на семена е само началото на пътя към отглеждането им до зрялост. Има много какво да се научи за това как да се покълват семената и как да се грижат за разсада, преди той да може да се превърне в установени растения на окончателното си място. Първата стъпка е да знаете кога да започнете със семената в точното време. Това е важно, независимо дали сеете семена на закрито или директно в градината. Ако започнете със семената в неподходящо време, е по-вероятно те да имат проблеми като увяхване.
Чести причини за увяхване на разсад
Още: Как и кога да пресадите разсад в градината
Би било по-лесно, ако имаше само една възможна причина за увяхване на разсада. Тогава бихте могли просто да приложите най-ефективния антидот. Има обаче много потенциални причинители, вариращи от проблеми с поливането до вредители и болести. Полезно е да ги разглеждате един по един, за да можете да диагностицирате проблема чрез процес на елиминиране.
1. Проблеми с поливането
Разсадът се нуждае от влажна, но не и подгизнала почва. Не се справя добре с твърде много или твърде малко вода. Всъщност, тези проблеми с поливането може да са на първо място в списъка с потенциални обяснения за увяхването на разсада. „Увяхване“ изглежда сочи към суша, а ако листата са отпуснати, твърде малко вода е вероятният виновник. Посегнете към лейката.
Но ако стъблата увяхват и горната част на разсада се накланя, проблемът е по-вероятно да е прекомерно поливане. Състоянието се нарича епинастия. Ако почвата е влажна, корените на растението трудно усвояват кислород. Те произвеждат етилен, което причинява епинастия. Намалете честотата на поливане и не забравяйте, че кореновите системи на новите разсади са малки и не могат да поемат много вода.
Още: Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи
Колко често да поливате разсада зависи от сорта растение, но е най-добре да проверявате почвата всеки ден за сухота. В идеалния случай поливайте разсада отдолу, като поставите саксиите в тава с вода с дълбочина около 2,5 см и оставите почвената смес да абсорбира водата, докато повърхността се навлажни. Това ще отнеме около 10 до 30 минути.
2. Изключване на затихването
Когато разсадът „увяхне“, като се срути от основата на издънката, причината вероятно е гъбичното заболяване, наречено завяхване . Това е вероятен виновник и когато първите листа на разсада изглеждат кашави или обезцветени, корените са закърнели или имат хлътнали петна, или по растенията се появява бял растеж.
Засъхването може да засегне много зеленчукови и цветни издънки. Няколко вида гъбички или плесени (като Rhizoctonia , Fusarium и Pythium) могат да причинят засъхване и повечето от тях се размножават, когато условията са хладни и влажни.
Още: Как да размножите цариградско грозде: Чрез разсад, разслояване или присаждане
За съжаление, няма сигурно лекарство за разсад, засегнат от засъхване. Но можете да предотвратите проблема, като поддържате материалите за саксии чисти и дезинфекцирани и използвате стерилни почвени субстрати.
3. Фактори на околната среда
Разсадът обича умерени до топли температури, достатъчна, но не прекомерна светлина, влажен въздух и защита от източници на студ или топлина. Когато е изправен пред твърде ниска влажност или прекомерни количества топлина или студ, може да се получи увяхване.
Изискванията за грижа за разсада ясно показват, че крехките растения трябва да растат в топла и влажна среда без екстремни температурни промени. Поставянето им твърде близо до вентилационен отвор за климатик или отопление е достатъчно, за да причини увяхване.
Още: Дълбочина, разстояние, поливане: Златни правила за засаждане на зеленчуци в оранжерия
Дори твърде много пряка слънчева светлина може да доведе до увяхване. Увяхват ли разсадите ви след пресаждане навън? Възможно е разсадът да увяхва на слънце. Когато пресаждате разсад , дайте му период на закаляване и проверете прогнозата за времето.
Ако изискванията за светлина на разсада не са спазени, е по-вероятно той да стане дългокрак. В крайна сметка обаче може да увехне и да умре. Дългокраките разсади са склонни да бъдат прекалено високи и хлабави, тъй като отчаяно се опитват да достигнат светлината.
4. Проблеми с почвата
Трудно е да се говори за увяхването на разсада от твърде много вода, без да се спомене необходимостта от добре дренирана почва. Лошият дренаж може да доведе до това почвата да бъде влажна и тежка, вместо лека и пухкава. А ако тази почва е глинеста, тя просто не може да се дренира правилно за растежа на разсада.
Още: Разсадът на доматите ви е слаб и дълъг? Засадете го ТАКА и ще берете с кофите
Идеалната почвена смес за засаждане на семена е добре дренирана, но способна да задържа достатъчно влага, за да поддържа разсада хидратиран. Обичайните смеси съдържат комбинация от съставки като торфен мъх, кокосови влакн , перлит и вермикулит . Ако засаждате семена в градинска почва, тя трябва да е глинеста, богата на хранителни вещества и добре дренирана.
5. Проблеми с хранителните вещества
След като разсадът развие няколко листа, е естествено да искате да го подхраните с хранителни вещества, за да му помогнете да расте силно. Ще трябва обаче да използвате слабо разреден органичен тор. Никога не използвайте синтетичен тор, тъй като е известно, че те изгарят разсада. Този проблем, заедно с прекомерното торене, може да доведе до увяхване на разсада.
Когато торите разсад , използвайте водоразтворим тор в ¼ от обичайната концентрация. Прилагайте всяка седмица, като постепенно увеличавате концентрацията на тора, докато разсадът се развива и изкарва повече истински листа.
Още: Пресаждане на разсад: Кога и как се прави
6. Вредители и болести
Най-често срещаният вредител, който вашият разсад може да привлече, са паякообразните акари. Тези малки насекоми използват мундщуци, които пробиват листата, за да смучат сокове от малките листенца на разсада, причинявайки увисване на разсада и извиване на листата. Ако видите мрежи между листата, те определено имат тези акари.
Паякообразните акари могат да бъдат премахнати с домашен инсектициден сапун, съдържащ топла вода, течен сапун и растително масло.