Тиквичките гният или не цъфтят? Ето 4 грешки, които убиват реколтата

10 юли 2025, 16:20 часа

Съдържание:

Вашите тиквички просто не растат или пък дори не са цъфнали? Добрата новина, е че може да има различни причини за това, проблемите обикновено са лесни за отстраняване. С тези съвети наистина можете да удвоите реколтата си с тиквички!

Още: Колтуците – дилемата, която може да ви струва цялата реколта

Причина 1: Лошо опрашване на цветята

Ако лятото е дъждовно и хладно, летят по-малко насекоми, а цветовете на тиквичките често изобщо не се торят или се торят недостатъчно. При такова време се образуват и повече мъжки цветове, което естествено води до по-слаба реколта.

Случва се дори младите плодове на тиквичките просто да паднат или да изгният по растението след недостатъчно опрашване. Разбира се, няма какво да направите за опрашването на тиквичките след това. Можете обаче да опрашвате тиквичките на ръка в хладно и влажно време.

Още: Слънцето пече, а тревата жълтее? Ето как да запазите моравата си зелена въпреки жегите

Тиквичките са еднодомни, което означава, че имат мъжки и женски цветове на едно растение. Отрежете мъжкия цвят и отстранете венчелистчетата, като оголите тичинките. Сега с този цвят преминете от женски цвят на и нанесете прашец върху близалцето.

Мъжките цветове на тиквичките обикновено се развиват преди женските и имат по-дълги цветни стъбла. При женския цвят яйчникът се вижда като забележимо, удължено удебеление под венчелистчетата на относително късото стъбло. След успешно оплождане, това ще даде началото на тиквичката.

Още: Никога не правете това в градината през ЮЛИ – 9 грешки с фатални последици

Причина 2: Директен контакт на тиквичките с почвата

Тиквичките са подобни на тиквите: ако тежките плодове влязат в директен контакт с почвата, те могат да изгният, особено в топло и влажно време. Тогава те естествено са неподходящи за прибиране на реколтата. Мулчиращ слой с дебелина около два сантиметра, направен от окосена трева или сухи листа от коприва или домати, не само поддържа почвата влажна, но и предотвратява директния контакт на плодовете с нея.

Причина 3: Слаба реколта от тиквички на грешното място

Слънце, топлина и рохкава, питателна и за предпочитане прясно влажна градинска почва: На подходящо място с достатъчно хранителни вещества, тиквичките практически растат сами – включително допълнително торене с компост. Растенията бързо реагират негативно на неподходящи места. Например, тиквичките на сянка произвеждат почти само листа или увяхват върху уплътнена почва и почти не дават плодове.

Още: 5 фатални грешки при поливане в горещите дни – ето как да ги избегнете

Компостът може да се използва за подобряване и разрохкване на песъчливи или глинести почви в градината. Той е идеален и като основен източник на хранителни вещества. Когато обаче водата се застоява за продължителен период след дъжд, растенията бързо ще загинат напълно.

Ако стане много горещо през седмиците след торенето на тиквичките или ако времето се променя постоянно, образуването на плодове ще се забави значително. Няма какво да се направи по въпроса обаче с тиквичките, отглеждани в градината, освен да се поставят на защитено място.

Още: Никога не правете това при подрязване на доматите – ще съсипете реколтата

Причина 4: Твърде малко хранителни вещества за образуване на плодове

Тъй като тиквичките са много гладни за хранителни вещества зеленчуци, трябва да им давате копривен тор, компост или течен органичен тор на всеки две седмици след успешно опрашване с водата за поливане. Това ще осигури на растенията всички хранителни вещества, от които се нуждаят за производство на плодове.

Поддържайте почвата около тиквичките влажна, особено през сухи периоди, и мулчирайте растенията. Лошо разположените растения ще ги отслабят от самото начало и естествено ще дадат по-малко цветове и плодове. Хвощният тор също е доказал своята ефективност за поддържане на жизнеността и здравето на зеленчуците.

Още: Юли е решаващ за реколтата: 10 градинарски задачи, които не трябва да пропускате

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес