Всеки градинар, който отглежда домати в градината, иска да прибере богата реколта от едри и месести плодове. Но вместо това те често се напукват по повърхността.Това води до повишен риск от заболяване на растенията и влошаване на качеството на реколтата.
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Напукване на доматите - какви са причините
Една от основните причини, поради които зелените и зрели домати се напукват, е рязката промяна на влажността на въздуха. Това може да се случи поради различни фактори като топлина и суша, прекомерно поливане или недостатъчно вода за напояване.
Билката, която е най-добрият тор за доматите
В периоди на топлина и суша, почвата започва да се напуква и плодовете спират да се развиват и растат. Но когато най-накрая започнем да поливаме почвата, настъпва рязка промяна на влажността, тоест водата буквално се пръска в растението. За да се реши този проблем, се препоръчва мулчиране на почвата. За това е най-подходяща окосената трева, която трябва да се разпръсне върху почвата. Мулчирането помага за задържане на влагата в почвата и предотвратява бързото изпарение.
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
Още: Никога НЕ правете това в градината през месец май
Прекалено честото поливане, особено по време на узряването на плодовете, също води до пукнатини в доматите. Ако ги поливате твърде често, доматите ще станат воднисти и ще започнат да се напукват. За да избегнете проблема, трябва да поливате по следната схема: два пъти седмично по пет литра вода за всеки храст.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Засаждане на домати: Как правилно да подготвите почвата?
Още: Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи
Пукнатини в доматите могат да се появят поради липса на хранителни вещества в почвата. Особено важно е да си осигурите достатъчно калций, който спомага за укрепването на клетъчните стени и предпазва от напукване.
И последно нещо: ако насажденията са засадени твърде гъсто едно до друго, това може да доведе до липса на светлина и въздух, което от своя страна може да причини различни проблеми, включително напукване на плодовете. Затова не забравяйте да поддържате разстояние между храстите при засаждане - 30–40 cm.
Съставката, с която доматите ще узреят по-бързо
Още: 1:0 за вас в борбата с охлювите в градината - ето как
Още: Ефективен начин да се отървете от листните въшки в градина завинаги