Нови туристически маршрути са разработени в Белоградчишко, каза авторът им Кирил Кирилов, предаде Фокус. Той добави, че освен масовите забележителности – крепостта „Калето” и пещерата „Магура”, в маршрутите са включени обекти, които не са известни на широката публика.
Още: Прогноза за времето - 5 юли 2025 г. (събота)
Още: Най-важните новини за деня: 4 юли 2025 г.
„Около Белоградчик се намират множество скални групи, които имат интересна история. На някои от тях има останки от светилища, на други - изображения, които са изсечени в скалите. Но те не се посещават, защото туристите не знаят за тях, няма кой да ги заведе и няма обозначение, че те съществуват”, каза Кирилов.
Новите обекти са около 30. Те ще бъдат включени в различни туристически маршрути, но ще могат да се посещават и поотделно.
Един от най-интересните обекти е скалният масив на пещерата „Лепеница”, където в скалите е изсечена древна звездна карта, а самата пещера е с изкуствено оформен свод и е служела като астрономическа обсерватория.
Още: Иновация: Закачат допълнителен вагон към влакове до морето, за да местят пътниците при повреда
Друго интересно място са скалите над Белоградчик, където са изсечени група изображения, които досега още никой не е успял да разтълкува. „Официалната наука изглежда, че избягва да изследва задълбочено тези обекти. Нейното становище за пещерата „Лепеница” е, че тя се е образувала, което очевидно не е така, защото личат следите от нейното изкуствено обработване. Ако е изследвана, то не е задълбочено и доведено докрай”, коментира Кирил Кирилов. Той добави, че скалните изображения изобщо не са изследвани и напълно се отбягват от науката. „Причините за мен са неизвестни, но последствията са, че обектите остават скрити за туристите, от което те губят”, коментира Кирилов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За пример: Огнеборец спря пожар, причинен от хвърлена цигара край Сопот (ВИДЕО)
Още: Важна промяна при билетите за "Двореца" в Балчик: Държавата се намесва
По думите му, неговата цел е обектите да се използват така, че да се създадат условия туристите да пребивават по-дълго в Белоградчишкия край.
Всички обекти са напълно достъпни, до всички водят пътища и горски пътеки. Единственото, което трябва да се направи, е да има подготвени водачи, за да водят туристите и да им представят обектите по атрактивен начин. Засега единственият водач е Кирил Кирилов, защото лично е ходил на всички места и ги е изучавал.
Новите туристически маршрути са разработени като тематика и ще се предлагат на туристите от новия туристически сезон от месец април
Още: Опасни горещини в събота: Жълт код в цялата страна
Още: Орден "Кавалер на изкуството и литературата" на Франция за маестро Найден Тодоров
. „Очакваме българите да са по-заинтересовани, но стратегическото ни виждане е, че трябва да се насочим към чуждите туристи, защото те са една неизчерпаема среда от гости на Белоградчишкия край”, добави Кирил Кирилов.