Нормалното функциониране на бъбреците е от съществено значение за цялостното здравословно състояние на организма. Те участват в процеса на детоксикация на тялото, регулират кръвното налягане, оказват контрол върху ценните минерали в кръвта, извеждат излишните течности от организма. Нарушената бъбречна функция е не само вредна за редица органи и системи в тялото, но и опасна за живота, което прави грижата за здравето на бъбреците от първостепенна важност. Всеизвестен е фактът, че зимата най-голямо предизвикателство за бъбреците са студът и настинките. Какво обаче създава опасност за бъбреците през лятото?
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Горещото време вреди на бъбреците чрез:
1. Продължително седене. Лятото, когато е горещо, физическата активност ви носи дискомфорт. Предпочитате да седите в хладни и климатизирани помещения. Дългото седене обаче влошава метаболизма на глюкозата, която е важна за бъбречното здраве. Така отказът от физическа активност през лятото създава опасност за бъбреците.
2. Недоспиване. Лятото нощите са по-къси, забавленията повече, а сънят често е крайно недостатъчен. Качественият сън регулира и координира бъбречната функция и помага за възстановяването на тъканите на бъбреците. Липсата му води до повишаване на кръвното налягане, а това от своя страна може да доведе с времето до трайно увреждане на бъбреците и до бъбречна недостатъчност.
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
3. Прием на много сол. Лятото по-малко се застояваме в кухнята, за да приготвим полезна домашна храна и по-често се храним с полуфабрикати, чипс, храна от ресторанта или капанчето на плажа. Тези храни могат да съдържат твърде много сол, която е вредна за бъбреците. Консумацията на прекомерни количества сол затруднява и влошава бъбречните функции.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
4. Обезводняване. Ако не пиете достатъчно вода, не само тялото се дехидратира и кожата губи свежестта си, но и затруднявате функционирането на бъбреците и те не могат да изпълнят основната си задача – филтриране на кръвта и детоксикация. Обезводняването е сред основните причини за образуване на камъни в бъбреците. Процентът засегнати от заболяването е плашещ. По думите на председателя на Българското урологично дружество до 80% от българите имат песъчинки или камъни в бъбреците в определен момент от живота си.
5. Прекомерна консумация на алкохол. Лятото купоните, сватбите, празниците, нощите са безкрайни и изпълнени с наздравици. Алкохолът обаче вреди на цялостното здраве и особено на това на черния дроб и бъбреците. Тежкото алкохолно натравяне дори може да доведе до внезапно спиране на функционирането им.
6. Инфекции от водните забавления. Ако инфекцията от басейна остане незабелязана и не предприемете навременни мерки, може сериозно да увредите здравето на бъбреците си. Е. коли са пример за бактерии, които могат да причинят инфекции на пикочно-половата система, протичащи без симптоми и застрашаващи здравето на бъбреците.
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол
Билки за здрави бъбреци
За да подпомогнете функционирането на бъбреците, може да увеличите приема на течности, да се предпазвате от инфекции, да ограничите приема на сол, консервирани продукти, да се храните здравословно, да си осигурите достатъчно сън и да приемате билки и растения, полезни за бъбреците, като: червена боровинка, селен, гръмотрън, листа от маслина и други.