Какво пропускате да приемате в сезона на грипа?
Какво са имуномодулаторите?
Истини и митове за настинките и грипа
Как да се храним, за да не се разболеем, струва ли си да ходим в студа и да пием антибиотици при настинка? Всеки има свои собствени от...
Ако считате, че имуномодулатори е другото име на имуностимуланти, грешите. Имуностимулаторите увеличават имунния отговор срещу инфекциозни заболявания, тумори, първичен или вторичен имунен дефицит и други, а имуномодулаторите действат върху различни нива на имунната система. Те модулират реакцията на имунната система чрез увеличаване или намаляване на продукцията на серумни антитела според конкретния случай и конкретната нужда на организма. За разлика от имуностимулаторите, които не могат да се приемат от хора с автоимунни заболявания, имуномодулаторите нямат подобни противопоказания. Те подпомагат имунната система селективно, като действието им е с акцент подкрепа и стимулиране на определени функции на имунната система. Важно е да не приемате имуномодулатори без консултация със специалист. Имунната система е перфектно балансирана и всеки дисбаланс следва да се коригира след задълбочен лекарски преглед, за да имате ползи, а не вреди от приема на имуномодулатори.
Какво са пробиотиците?
Приемът на антибиотици по време на лечение на усложнения, които са в следствие от грип, води до дисбаланс на чревната флора. Антибиотиците убиват не само вредните бактерии, но и полезните, причинявайки стомашно-чревни проблеми. За да се възстановят полезните бактерии, се предписват пробиотици. Може да ги приемате и чрез храната – „Lactobacillus bulgaricus” от киселото мляко, пробиотици от ферментиралите зеленчуци, дрожди на кефира и други са идеални за целта. Пробиотиците са ключови за здравето ви, тъй като взаимодействат с естествената микрофлора на червата и отделят вещества, полезни за храносмилането. Червата са важна част от имунната система и балансът на бактерии в тях е част от цялостния имунитет и здравословно състояние. Приемът на пробиотици е и средство за профилактика на туморни заболявания на дебелото черво, тъй като съдействат за намаляване на канцерогенните вещества и ензими в него.
При прием на антибиотик попитайте вашия лекар за пробиотик. Обърнете внимание, че е важно да не ги пиете едновременно, а през интервал от няколко часа, за да не унищожат антибиотиците полезните бактерии, съдържащи се в пробиотиците.
Цели 13 билки и подправки, които са най-ефикасни срещу грип и настинка
През зимните месеци, които са и най-предразполагащи към грип и настинки, обръщаме поглед към полезните билки и подправки, които имат си...
Хранене и двигателна култура
Приемът на точната храна в много случаи е значително по-важен от приемът на синтетични витамини. Това важи особено за сезона на грипа. Начинът на живот също е от съществено значение за имунната система. Стресът срива имунитета и може да създаде предпоставки за вирусни инфекции и дори рак. Некачествената храна, пълна с нитрати, пестициди, захар - намалява фагоцитарната способност на левкоцитите, мазнини - намаляват активността на NK клетките, стражите на организма, водят до влошено състояние на имунната система. Алкохолът, консервантите, добавките, преработените храни и много други също влияят негативно на повечето компоненти на имунната система. Рационалното и здравословно хранене, билките, витамините, минералите и подходящата двигателна активност ще допринесат за състоянието ви и ще ви и помогнат да останете здрави в сезона на грипа.
Статията има само информативен характер и не заменя консултацията с лекар. Не приемате лекарства без лекарско предписание, когато такова се изисква.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЗДРАВЕ:
Дефицит и излишък на витамин D - и двете състояния са опасни за здравето !
Кои 2 симптома издават наличието на чревни паразити?
Железен имунитет през есента - това са тайните на лекарите
Това е най-важният витамин за черния дроб - ето как е правилно да се приема
Този плод чисти червата и предпазва от атеросклероза
Витамините не ви действат - ендокринолог разкри 6 причини за това
Учени: 8 чаши вода на ден - по-добре забравете за това
Колко кафе на ден предпазва мозъка от стареене?
Безсъние и напълняване - кардиолог разкри каква е връзката
Тихият убиец: Защо обикновената хипертония е толкова коварна?
Редактор:
Валентина Атанасова
Етикети: имуностимуланти билки Грип