Кои са причините за есенната депресия?

7435
Кои са причините за есенната депресия?
Снимка: iStock/Guliver

Намаляването на слънчевата светлина и по-късите дни са основните причини за есенната депресия. Това каза за Радио „Фокус“ – Велико Търново психологът доц. Пресиян Бургов. Той уточни, че проблемът с т.нар, есенна депресия или сезонно адаптивно разстройство, е доста спорен.

Според Бургов някои специалисти изобщо отричат съществуването им. По думите му е факт, че депресивните състояния се увеличават през есента и пролетта.

Евростат: Двама българи се самоубиват на ден

Двама българи на ден отнемат живота си, а броят на самоубийците у нас е бил 682 души, показват данни на Евростат за 2015 година. От тях...

"Като сериозност на проблема – тя зависи от това колко дълго продължава състоянието. Обикновено депресивната симптоматика или „нормалната депресия", да кажем, обикновено варира не повече от две седмици. Проблемът идва тогава, когато симптомите се усложнят и станат по-тежки. Появяват се проблеми с храненето, например, или усилване на чувството за отчаяние и безнадеждност. Тогава проблемът става по-сериозен и се доближава до клиничните депресии, които са по-тежки. Но за т.нар. сезонни депресии не можем да твърдим нещо подобно. Те са по-скоро по-леки депресивни състояния", коментира психологът.

Симптомите включват апатия, потиснато настроение, загуба на интереси, нежелание за физическа активност. Според експертите, обикновено, хората сами излизат от тези състояния, без нужда от консултация с психолог или някакво медикаментозно лечение. Обикновено периодът на продължение е около седмица – две.

"По-високата физическа активност, повече часове навън и правилното хранене могат да помогнат за бързото излизане от леките депресии. В това число влиза и т.нар. есенна депресия", каза още Бургов. Той уточни, че в менюто трябва да има повече плодове и зеленчуци.

"Що се отнася до това какви са начините, за да се излезе от това състояние или то да премине по-леко, те са свързани с по-обикновени неща като да се правят повече разходки на слънце. Хубаво е, макар и с усилие на волята, да се проявява някаква физическа активност, тоест човек да не се застоява вкъщи. Другото важно е да се направи някаква структура за деня, тоест на дейностите, които предстои да бъдат свършени. Трябва да се повиши активността, да се стои повече навън – на свеж и чист въздух", обясни психологът. Той допълни, че при по-дълга продължителност на симптомите или тяхното усложняване консултацията с психолог става задължителна. В редки случаи, когато проблемите са сериозни, е необходима среща и с психиатър.

Нова насока при лечението на депресията при хората

Американски психолози изясниха, че електрическата активност на мозъка на пациент с депресия при получаване на възнаграждение може да бъ...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Важна информация за коклюша: Опасен и силно заразен

Кои чайове ще ви помогнат в борбата с напълняване

Кои чайове са изключително полезни за здраво сърце

Кои са най-полезните чайове за черния дроб

5-те най-лоши закуски за здравето

Билката, която е полезна при почти всяка болест

Защо не е полезно да се ядат само плодове?

Плодовете, които НЕ трябва да се ядат след 50 години

Листата и цветовете на този плод са полезни за простатата - берете ги през пролетта

Над каква дневна доза кофеин не е добре да преминаваме?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com