По време на експерименти учени от Испания установиха, че всякакви ядки могат да намалят нивото на тревожност със 17%. Специалисти от университета на Кастилия-Ла Манча са поканили в проучването 13 500 доброволци на възраст от 37 до 73 години, които не са имали диагноза депресия по време на изследването.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Участниците в експеримента са били помолени да ядат шепа от коментираната храна всеки ден или през ден - безсолни бадеми, кашу и шамфъстък, фъстъци. Наблюденията на учените са продължили общо пет години.
Ядки при депресия
След това учените са анализирали предполагаемата връзка между консумацията на ядки и риска от депресия. Те заключават, че ниската до умерена консумация на тази храна (еквивалентна на 30 гр на ден) е свързана със 17% по-нисък риск от депресия в сравнение с участниците, които не я консумират.
Ендокринолог: Ядките не са полезни за тези хора
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Една порция от 30 гр се равнява на 20 бр. бадеми, 10 бразилски ореха, 15 кашу, 40 фъстъци или 30 зърна шамфъстък.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Тези констатации са верни дори след контролиране на начина на живот и здравословните фактори. Изследователите отбелязват, че противовъзпалителният и антиоксидантен ефект на коментираната храна върху мозъка може да е причината за този резултат.
Констатациите подчертават потенциалната роля на консумацията на ядки за предотвратяване на депресия при хора без други известни рискови фактори, като затлъстяване, нездравословен начин на живот, самота и болест
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол
Причините за депресивните състояния, които изискват лечение, могат да бъдат различни. Обикновено те са сбор от биологични, психологически и социални фактори. Рядко за тях има само една конкретна причина. Наследствеността, условията на ранно развитие и характеристиките на живота на човека определят степента на неговата склонност към депресивни състояния.
Вероятността от появата им се увеличава например в случаи на трудно детство. Депресивните състояния може да са провокирани от някакви изключително трудни, тъжни или тежки събития.
Те може да бъдат причинени от физическо заболяване, като деменция, дисфункция на щитовидната жлеза или болест на Паркинсон. При някои хора депресивното състояние може да бъде причинено от странични симптоми, проявяващи се след прием на определени лекарства или алкохол. Развитието на това състояние може да бъде повлияно и от хормонални фактори или липса на слънчева светлина през зимата.
Още: Най-добрите ядки за хората над 40 години - свалят кръвното и холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!