При Ковид смъртността е два пъти по-висока от тази на грипа и така ще остане. В началото тя беше четири пъти по-голяма от тази при грипа. Това заяви ръководителят на катедра "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) доц. Любомира Николаева-Гломб.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
По думите ѝ, в момента стигнахме до положение на много силно заразен вирус, но не толкова патогенен, колкото например беше вариантът Делта. Той се появи и доминира в България през късното лято и есента на 2021 година.
Не бива да се успокояваме, че смъртността при Ковид намалява - България е на второ място в света, след Перу, по надвишена смъртност, което показва какво е опустошението, посочи вирусологът. Тя обаче каза и друго - че за 2 години вече хората са се срещали с вируса, немалко и повече от веднъж, което е различно от това изобщо да не си се срещал с него, а това влияе и как се променя самият вирус. Освен това, ваксините също играят сериозна роля - но в България не успяхме да убедим обществото в ползата от тях, а щяхме да спасим животи, които сега са загубени, смята доц. Гломб.
Мерки като носене на маски ще се налагат според това колко натоварени са болниците, каза още доц. Гломб.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите