Недостиг на лекарства няма, заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров пред БНТ, след като стана ясно, че прокуратурата е повдигнала обвинение срещу експертна позиция на доц. Асена Стоименова от Българския фармацевтичен съюз.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
Припомняме, че д-р Стоименова говори пред БНР за необходимостта да се заменят евентуално липсващи лекарства с генерици и че рецепта, пратена по Viber, не може да е документ за продажба на определени лекарства.
Прокуратурата я обвини във всяване на на паника. Стоименова е с мярка за неотклонение парична гаранция от 20 000 лева.
Междувременно нейни колеги обявиха своята подкрепа и стартираха петиция, която цели да смъкне обвиненията срещу нея.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
“Пациенти няма да останат без лекарства и няма да се променя тяхната терапия на лечение. Недостиг на лекарства няма”, категорично отсече д-р Маджаров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
Според него има много отговорни институции в Европа, които се грижат за това.
“Недостигът на лекарства се установява единствено на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата. Ако има логистични проблеми или заплаха от производствен проблем на дадено лекарство, информацията постъпва там и всички лекари са информирани”, категоричен беше д-р Маджаров.
Той обясни, че в условията на епидемия, финансирането в здравния сектор трябва да бъде по-различно, до голяма степен подпомогнато и от държавния бюджет.
Още: Изписват още двама от пострадалите при трагедията в Кочани
Още: Перник остана без родилно отделение
Като първа стъпка, ние договорихме по-високо заплащане за служителите в здравни заведения от приходите, заработени от пациенти, допълни д-р Маджаров.
“Редно е веднага след Великденските празници или десетина дни след тях, да пристъпим плавно към разхлабване на мерките за прием в болници и прегледи в кабинети, разбира се с добре уточнен алгоритъм, защото има и други болести, които се нуждаят от своето навременно лечение”, коментира още председателят на БЛС.