На седмо място сме в ЕС по брой лекари на глава от населението
Това показват данни от анализ на статистическата служба „Евростат” за медицинския персонал в здравеопазването на Евросъюза през 2014 г.
12 области в страната без кардиолози и онколози
Пациентите от 12 области в страната не могат да разчитат на кардиолози и онколози, защото там няма такива специалисти. Същевременно Бъл...
На 100 000 души население у нас се падат средно около 400 лекари, отчита анализът. Най-много медици на глава от населението има Гърция - по 632 на 100 000 души. Преди България се нареждат още Австрия, Португалия, Литва, Швеция и Германия. Страни като Италия, Испания, Малта, Дания Холандия пък остават след нас в класацията за дела лекари на глава от населението, а Полша е на последно място с най-малко медици – само 230 за 100 000 души.
Анализът показва още, че през 2014 г. на основен трудов договор в лечебните здравни заведения са практикували 28 842 лекари. Най-много сред тях са били лекари специалисти в различни направления, следвани по брой от хирурзите, общопрактикуващите лекари, педиатрите и акушер-гинеколозите.
Броят на жените в медицината у нас е превишил този на мъжете с около 10%. Младите лекари до 35-годишна възраст пък са били с около 4% по-малко от тези над 65 години. Около 1,8 млн лекари са практикували в ЕС през 2014 г. Най-много от тях – 333 000, са били в Германия, а най-малко в Малта и Люксембург, отбелязва още bTV.
Най-голям брой лекари, работещи в болници, е записан в Германия - около 180 хиляди, Франция - 170 хиляди и Италия - 130 хиляди. Най много лекари в предпенсионна възраст е имало в Италия. Там повече от 50% от медиците са били над 55 години. Във Великобритания пък те са били едва 13%.
15% от българите са затлъстели, осми сме в ЕС по наднормено тегло
Около 15% от българите над 18-годишна възраст са затлъстели или са с наднормено тегло, като по този показател страната ни е осма в Евро...
Най-висок дял на жените лекари бил отчетен в Естония и Латвия, където близо три четвърти от здравните специалисти са били представители на нежния пол. В Люксембург и Кипър пък мъжкото присъствие в здравеопазването било най-значително.
В следващите няколко десетилетия застаряването на населението в ЕС ще бъде голямо предизвикателство за сектора на здравеопазването и търсенето на лекарски услуги ще се увеличи драстично, твърди анализът на „Евростат”.
Според него се очаква повече от 3% от практикуващите в момента лекари да се откажат от професията си до 2020 г. В резултат на това е възможно да има недостиг на персонал в някои медицински специалности или географски зони.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
Спад в броя на новите случаи на COVID за денонощие, в 10 области няма заразени
Откриха мистериозен луксозен апартамент с джакузи и сауна в болница "Лозенец"
Проф. д-р Иван Костов: "Майчин дом" е в топ 5 по показатели на АГ болниците в Европа
Коронавирусът в България: Над 38 400 са вече официално починалите след заразяване
Новите случаи на COVID отново намаляват, няма починали пациенти за денонощие
Новият здравен министър: Ако премахнем порочните практики, здравеопазването е много стройна система
БЛС: Няма да подпишем Националния рамков договор, докато не бъде приет бюджетът на Касата
Спад в броя на новите случаи на COVID за денонощие, в 8 области няма открити заразени
Коронавирусът в България: Петима отчетени починали за денонощие
Редактор:
Румен Скрински
Етикети: лекари Евростат Европейски съюз Статистика