Нарастват случаите на хора с трудно заздравяващи рани

10137
Нарастват случаите на хора с трудно заздравяващи рани
Снимка: iStock/Guliver

Пациентите с трудно заздравяващи рани нарастват лавинообразно в последно време. Това заяви пред за Радио"Фокус" – Пловдив д-р Веселина Кабакчиева, хирург в Център за лечение на хронични рани в града. Според нея, случаите се увеличават, защото болните не провеждат съвременно лечение, не търсят консултации със специалист и разчитат, че ще се справят с йодасепт и кислородна вода. Много от пациентите не си дават изобщо сметка, че трудно зарастващите язви са доста опасни, особено когато са в резултат на диабет и могат да доведат дори до ампутация на крайниците.

За хронични рани се говори, когато язвите са с давност повече от 2 месеца. Те могат да бъдат причинени от съдова недостатъчност, от диабет, от залежаване и обездвижване – декубитални, или като усложнения след оперативни интервенции.

Може ли да пипнем цистит от приятелка и 7 съвета как да се предпазим от него

Циститът е изключително неприятно заболяване, което вгорчава живота. По правило от него страдат жените, като причините са две. Те имат ...

"Засегнати от тях са мъже и жени след 60-годишна възраст и в повечето случаи с лош контрол върху захарната болест", посочи д-р Кабакчиева. Тя посочи, че след преглед лекарите решават според сложността на случая какво лечение да назначат. На пациента се правят кръвни и микробиологични изследвания, за да се установи причината, довела до трудно зарастващата рана. Най-често това е венозен застой. С помощта на различни специалисти се лекува първичното заболяване – кардиолози, ендокринолози, съдови хирурзи. След това се отстранява инфектираната тъкан, овладява се възпалението, овлажнява се и се покрива с различни мехлеми, ползват се и спрейове. В зависимост от етапа на лечението се поставя определен вид съвременна превръзка – хидроколоидни, калциево-алгинатни, сребърни, с водорасли, с мед, хемоглобинови, компресивни.

"Пациенти, за които е подходящо, се включват и на апарат за вакуум терапия, чрез който по специална технология се изтеглят секретите от раната. Той стимулира кръвообръщението и ускорява образуването на нови кръвоносни съдове, нови клетки, резултатът е видим за няколко дни", обясни д-р Кабакчиева. Тя подчерта, че лечението с апарата не е болезнено, а на пациентите не се налага да лежат през цялото време – могат да се придвижват сами в болничната стая. За пълноценното възстановяване обаче е необходимо стриктно да спазват терапевтичния болничен режим.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Безплатни ваксини за коклюш за бременните у нас

Образователният министър: Класовете в карантина заради коклюша са под 100

28-годишен болен от коклюш

Колко още ще се занимаваме с коклюша? Доц. Ангел Кунчев с отговор

Днес става ясно ще обявят ли епидемия и извънредни мерки срещу коклюш

Спад в броя на новите случаи на коронавирус за денонощие

Колко струват тестовете за коклюш?

Промяна в направленията за мамография и ехография на млечна жлеза от 1 юли: Ето колко ще са валидни

Ще се обяви ли епидемия от коклюш и ще има ли строги мерки?: Говори доц. Ангел Кунчев

Коклюшът се разраства: Още една област светна в червено

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com