Бременните боледуват по-тежко от COVID-19 през втория и третия триместър. Това обяви пред Нова тв д-р Радка Масларска, началник на отделението по неонатология в "Токуда". За последните два месеца тя е изродила 11 бебета от майки, заразени с коронавирус.
Още: Исторически пробив за българската медицина: Оперираха рак на гърдата с робот
Още: Най-после ще има безплатни антибиотици за деца до 7 години
„Само при едно дете бяха открити антигени. Останалите деца бяга негативни и при двата теста – при раждането и на седмия ден. Световната практика също не е убедителна, има много малко проучвания”, обясни тя.
Проучвания са направени измежду над 260 жени в Италия и при около 400 жени във Великобритания.
„Бременните жени боледуват по-тежко от заболяването през втория и третия триместър от бременността. В първия триместър като че ли ги пощадява. Само при 4% във Великобритания и 5% в Италия е установено вертикално преминаване на заразата. При голяма част от децата заболяването преминава леко, но са добър гостоприемник на вируса и могат да го разпространяват”, обясни д-р Масларска.
Още: HAYDE vs placebo: Науката удря шамар на скептиците в бягането!
Още: "Ако не ни чуят, денят X наближава и спираме работа": Медицинските сестри заплашиха правителството
Тя обясни, че е възможно вирусът да живее дълго в организма на бебетата. Благодарение на здравия си организъм те обаче преминават през заболяването много леко. Практиката показва, че новородените остават положителни 3-4 седмици. Д-р Масларска сподели и за случай на родилка, която е била в много тежко състояние в първите седмици след раждането. Тогава се е наложило бебето й да бъде отделено от нея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Москов: 80% от леглата в общинските болници са свободни, да настанят възрастните хора там