Проф. Воденичаров: Коронавирусът може да се задържи върху маската до 28 дни

21 октомври 2020, 08:18 часа 3229 прочитания

Последните данни сочат, че коронавирусът може да се задържи до 28 дни върху маската. Това обаче не означава, че за толкова дни той ще бъде опасен. Това каза в ефира на btv проф. Емил Воденичаров, ръководител на катедра "Хигиена" на Медицинския университет в София.

Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне

Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов

„Вирусът трябва да живее в жив организъм и заразоносителството може да бъде до една седмица, ако се пипне замърсена маска“, обясни той.

Вирусът доказано се задържа 28 дни и върху банкнотите и парапети. Най-малко се задържа върху метални части, както и сребърни или златни бижута.

„В около 85% от случаите се заразяваме от замърсени ръце и не спазване на лична хигиена. Другото е, чрез неспазването на социалната дистанция и въздушно-капковия път“, каза още проф. Воденичаров.

Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари

Още: Няма какво да губим, в чужбина ще ни приемат с отворени обятия: Младите лекари обидени на Тошко Йорданов

По думите му дезинфектантът трябва да се използва там, където няма възможност да се използва сапун.

Той посъветва да не се използват хавлиени кърпи, когато бършем ръцете си, особено в обществените заведения.

„Хавлиената кърпа задържа влага и там продължителността на вируса е до 21 дни“, поясни проф. Емил Воденичаров.

Той каза още, че е добре работодателите да редуцират броя на хората в офиса.

Още: HAYDE vs placebo: Науката удря шамар на скептиците в бягането!

Още: "Ако не ни чуят, денят X наближава и спираме работа": Медицинските сестри заплашиха правителството

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес