Сред децата коронавирусът не се разпространява или поне не е доказано вирусът да се разпространява от дете на дете. В това увери в сутрешния блок на bTV имунологът доц. Андрей Чорбанов.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Той смята, че не е нужно да се мери температурата на децата на влизане в детската градина.
Според него най-важният въпрос е колко време вирусът живее извън нашия организъм. Разпространението на коронавируса показва, че той няма как да бъде предаван чрез дрехи, повърхности, пейки, изтъкна доц. Чорбанов.
Както е известно, след повече от два месеца детските градини и яслите в София подновяват работа от днес. 176 детски градини и 24 самостоятелни детски ясли ще заработят на територията на Столичната община.
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
Има указания да се ограничи даването на играчки, да не се внасят отвън, убеден съм, че ще се напаснат нещата, заяви зам.-кметът на София Тодор Чобанов пред Нова телевизия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари
Родителите на общо 11 849 деца са заявили желание да изпратят децата си в общинските детски градини днес. Това е 26% от общия брой на посещаващите. В самостоятелните детски ясли децата ще са 860, което е 43% от посещаващите.
Помещенията трябва да са почистени и дезинфекцирани. Детските заведения в столицата ще работят при спазване на строги противоепидемични мерки. Сред тях са повече занимания навън и недопускане на родители в помещенията.
Андрей Чобанов предупреди, че разпространението на коронавируса може да стане в доста интимен кръг и в етнически малцинства, които живеят на гъсто и често не се спазват хигиенни норми.
Още: Исторически пробив за българската медицина: Оперираха рак на гърдата с робот
По думите му, трябва да се замислим промени ли ни коронавирусът или открои доста от страховете, психичните и социалните проблематични характеристики. "Младите хора имаха повече страх и параноя от вируса, отколкото по-рисковите групи, като възрастните хора бяха на улицата", отчете доц. Чорбанов.
Той отбеляза, че ако човек има антитела не значи, че е защитен от коронавируса и ако няма антитела - също. А доц. Чорбанов смята, че властите трябва да се опитат да направят рационални мерки и те не са знаели как да реагират в разгара на кризата с коронавируса.