Внимателно трябва да се подхожда при пациенти с история на тежки системни алергични реакции, анафилактични шокове при прием на лекарства и при реакции при други ваксини. Следва да се внимава при реакции към полиетилен гликол и полисорбат. Това заяви д-р Борислава Крушева, алерголог в УМБАЛ "Александровска" пред БНТ.
Още: Медицинският хеликоптер транспортира до Пловдив мъж, пострадал край връх Голям Купен
Още: Плажът се превърна в спешно отделение: Лекар спаси мъж от клинична смърт (СНИМКА)
Що се отнася до прием на антихистаминови препарати, д-р Крушева предупреди, че такова лекарство може да "мимикрира" по-тежка алергична реакция. Но ако алерголог прецени, може да предпише такива лекарства
15 минути наблюдение след ваксина и 30 минути за пациенти с някакъв риск, основан на минало събитие – това е препоръката на д-р Крушева за наблюдение веднага след поставяне на ваксина. Пред БНТ тя изключи да има дълготраен алергичен ефект – да се прояви нещо по-дълго време след поставяне на ваксина.
По отношение на хората със сенна хрема, д-р Крушева препоръча да не се ваксинираш при активна фаза на хремата, при ясно изразени симптоми.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Д-р Крушева каза и, че е имала случаи с обриви и отоци в рамките на 7-10 дни след преболедуване на COVID-19. Имало е и един случай, който е бил приет в болницата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Още: Огромен ръст: 2588 нови случая на COVID-19, 117 души са починали за денонощие