Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози разкопаха вилата, в която е починал император Август

20 април 2024, 10:06 часа • 53778 прочитания

Изследователи от университета в Токио откриха почти 2000-годишна сграда сред древни римски руини, погребани във вулканична пепел в Южна Италия. Учените смятат, че това може да е била вила, собственост на първия римски император Август (63 г. пр.н.е. – 14 г. сл.н.е.).

Екипът, ръководен от Марико Мурамацу, професор по италиански изследвания, започнал да разкопава руините на Somma Vesuviana на северната страна на планината Везувий в региона Кампания през 2002 г., пише Arkeonews.

ОЩЕ: Градът на боговете бил разрушен от мегаземетресение

Според разкази от древността Август починал във вилата си североизточно от Везувий и впоследствие там бил построен мемориал в памет на постиженията му. Но точното местоположение на тази вила оставало загадка.

Изследователите от Токийския университет са открили част от структура, която е била използвана като склад. До една от стените в сградата били подредени в редица десетки амфори. Освен това били открити руините на пещ, използвана за отопление. Част от стената се е срутила, разпилявайки древни керемиди по пода.

Research Division for the Mediterranean Areas, Institute for Advanced Global Studies, University of Tokyo, Komaba

Въглеродното датиране на пещта е установило, че повечето проби са от около първи век. Според изследователите пещта вече не е била използвана след това.

Има вероятност сградата да е била вилата на императора, тъй като е разполагала със собствена баня, казват изследователите.

Установено е, че вулканичната пемза, покриваща руините, произхожда от пирокластичен поток от лава, скали и горещи газове от изригването на Везувий през 79 г., според анализ на химичния състав, извършен от екипа. Помпей на южния склон на планината е бил напълно унищожен от същото изригване.

ОЩЕ: Археолози разкриха светилище, в което хората преживели падението на микенската цивилизация

„Най-накрая достигнахме този етап след 20 години“, казва Масанори Аояги, почетен професор по западна класическа археология в университета в Токио, който е първият ръководител на изследователския екип, започнал разкопките на обекта през 2002 г. „Това е голямо развитие, което ще ни помогне да определим щетите, причинени на северната страна на Везувий, и да получим по-добра цялостна представа за изригването през 79 г.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес