Замърсяването от металургията продължава от векове – нови изследвания разкриват неизвестни досега аспекти от живота на древните египтяни.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
На километър от Голямата пирамида в Гиза, по време на разкопки по улиците на Кайро, археолозите са открили древно, доста мащабно замърсяване с метали, причинено от човешка дейност.
Не са извънземните. Археолозите разбраха как са строени пирамидите в Гиза
Преди около 4600 години, когато работниците строили пирамидата, тази зона е била пясъчното дъно на пристанище, пише Еos. Изследването, публикувано в списание Geology, предоставя безпрецедентни доказателства за многовековна металургия в Древен Египет.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Изследователите са използвали геохимични маркери, за да изследват металообработващите дейности около древното пристанище Хуфу. Разположено по вече изчезналия ръкав на Нил, пристанището е било ключово за транспортирането на строителни материали и основен център за производството на медни инструменти. Тези инструменти, към някои от които е добавен арсен за увеличаване на здравината, са били използвани за обработка на варовик, дърво и текстил.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Използвайки масспектрометрия, учените измерили нивата на мед и арсен, както и на алуминий, желязо и титан в седиментни скали. Изследването установило, че замърсяването с метали е започнало около 3265 г. пр.н.е. – повече от 200 години по-рано, отколкото е било документирано преди. То е достигнало пик по време на изграждането на пирамидите около 2500 г. пр.н.е. и е останало високо до около 1000 г. пр.н.е.
„Открихме най-старото регионално замърсяване с метал, регистрирано някога в света. Нивата на мед през този период са били 5 – 6 пъти по-високи от естествения фон, което свидетелства за значителна промишлена активност в района“, казва Ален Верон, геохимик от френския университет „Екс-Марсилия“.
Разкриха тайната на пирамидите и какво е помогнало да бъдат построени
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Когато река Нил е отстъпила и размерите на пристанището са се смалили, металургичната дейност е продължила. В периода на упадък, глад и обществени безредици около 2200 г. пр.н.е., когато Нил е достигнал най-ниското си ниво, нивата на замърсяване с метали са останали високи, което показва наличието на устойчива инфраструктура.
Тъй като Нил е разкрил плодородни заливни низини, селскостопанската дейност се е разраснала, изисквайки метални работни инструменти.