Гробницата на Клеопатра: Нова впечатляваща женска фигура вероятно разкрива точното място

22 май 2025, 17:39 часа • 664 | прочитания

След около двадесет години усилена работа и неуморно търсене археоложка, която е посветила живота си на това да открие точното място, на което се намира гробницата на Клеопатра VII, тя вярва, че е попаднала на изключителна находка. Последните открития в древния храм Тапосирис Магна, разположен западно от Александрия, станаха повод за нови спекулации и надежди в научната общност.

Катлийн Мартинес, която търси гробницата от близо две десетилетия, смята, че е открила статуя, която е много вероятно да изобразява лицето на кралицата, управлявала от 51 до 30 г. пр.н.е.

Най-новите находки, които вече са описани, включват бяла мраморна статуя, която действително представлява само глава. Находката явно свидетелства за жена с фини линии на лицето – образ с малък нос, обемни и плътни устни и прическа, сплетена около главата, характерна за време на епохата, в която е живяла Клеопатра. Към нея Мартинес и екипът ѝ откриват още 337 монети с изображение на Клеопатра, както и множество керамични съдове, маслени лампи, религиозни фигурки и други артефакти в храма Тапосирис Магна.

Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име

Мартинес отдавна твърди, че гробницата на кралицата е скрита някъде в руините на храма, които са разположени над тунел с дължина около 1300 метра, намиращ се на почти 14 метра под земята.

Според нея тялото на Клеопатра е било преместено от двореца през тунела и погребано на тайно място. Някои археолози обаче предполагат, че статуята представлява друга жена от кралското семейство.

Критиката

Не всички от научните среди обаче приемат предположенията на Мартинес. Критиците на археоложката също поставят под въпрос теорията ѝ за погребението на кралицата. Те настояват, че Клеопатра е била погребана в град Александрия, а не извън него. Това е поредното „значимо откритие“, според Мохамед Исмаил Халед, генерален секретар на Върховния съвет по антики на Египет.

Египетското министерство на туризма и антиките обяви, че последните археологически находки в Тапосирис Магна са от решаващо значение за задълбочаване на разбирането ни за архитектурните, културните и церемониалните практики от този период.

Още: Сестрата на Клеопатра остава в неизвестност

Освен потенциалната статуя на Клеопатра, Мартинес и нейният екип откриха и варовиков бюст на цар, украсен с Немес – традиционната египетска забрадка, носена от фараоните като символ на власт и авторитет.

Това разкопаване беше ръководено от Мартинес, която си сътрудничи с екип от египетски и доминикански археолози от Националния университет „Pedro Henríquez Ureña“, пише Express.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес