Индийската организация за космически изследвания (ISRO) възнамерява да пусне в действие през 2020 г. космическата станция Aditya-L1 с цел изучаване на Слънцето, предаде ТАСС, цитирани от БГНЕС. Индийският институт по астрофизика в Бангалор, Университетският център по астрономия и астрофизика в Пуна и други научни центрове на страната също участват в подготовката на тази космическа мисия.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Освен тях в програмата участват редица частни компании. Основната цел на експедицията е да изследва слънчевата корона, хромосферата и слънчевата радиация в различни спектри. Индийските учени се надяват, че Aditya-L1 ще помогне да се намерят отговори на редица въпроси, свързани със слънчевата физика.
Планирано е устройството да бъде пуснато в орбита в района на Лагранж точка L1 на системата Слънце-Земя на разстояние приблизително 1,5 милиона километра от Земята. В тази точка автоматичната станция може да бъде неподвижна спрямо Земята и Слънцето, никога няма слънчеви затъмнения, може свободно да се наблюдава звездата и да зсе фиксира слънчевата радиация.
Проектът Aditya-L1 ще бъде втората високотехнологична мисия за изследване на далечния космос, която Индия организира, след като ISRO изпрати орбиталната станция Mangalyan на Марс през 2013 г.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят