Домашните ни любимци - кучета и котки, са изключително разнообразни, но опитомяването им всъщност и фактът, че имат дом, в който живееят, ги е направло изключително сходни. Това обаче крие сериозни последици за тяхното здравословно състояние - това показват нови изследвания.
На пръв поглед персийските котки и мопсовете не изглеждат сякаш имат много общо. Въпреки че кучетата и котките са се разделили еволюционно преди около 50 милиона години, породите с плоски лица - например мопс, пекинез и персийски котка – са развили изключително сходни форми на черепа си - дори по-близка една до друга, отколкото до дивите си предци (вълци и африкански диви котки).
Когато еволюционният биолог Аби Грейс Дрейк и нейните колеги анализирали 1810 черепа на котки, кучета и техните диви роднини, те открили нещо изключителн любопитно. Въпреки далечната си история, много породи котки и кучета показват поразително еднакви имитации във формата на черепа.
Снимка: iStock
В еволюционната биология дивергенцията е често срещан процес. Казано по-просто, дивергенцията е процес, при който два организма, които споделят общ произход, стават все по-различни с течение на времето. Обратното - конвергенцията означава да стават все по-сходни. Тъй като популациите от животни се разделят и се адаптират към различни среди, те постепенно развиват нови черти - процес, известен като дивергентна еволюция.
Още: Изследване: Древни отпечатъци от влечуги пренаписват историята за еволюцията и сухоземния живот
Това е един от основните начини, по които новите видове формират различни черти, което кара популациите да еволюират по различни начини. Но понякога еволюцията може да поеме в друга посока. Конвергенцията се случва, когато несвързани видове, оформени от подобен натиск, независимо развиват сходни характеристики.
В случая с домашните котки, кучетата и много други опитомени видове, умишленият и неумишленият подбор от страна на хората изглежда е довел до конвергенция, като случайно е насочил различните видове и породи към развиване на сходни черти.
Въпреки дългата история на еволюционно разделение, породите с плоска муцуна като персийската котка и мопсовете, споделят сходни черепни структури.
Снимка: iStock
За да изследват до каква степен опитомяването е променило структурата на черепа, Дрейк и нейните колеги анализирали 3D сканирания на черепи от образци от музеи, ветеринарни училища и проучват дигитални архиви. Техният набор от данни включвал домашни котки като сиамски, мейн куун и персийски породи, както и над 100 породи кучета - от кучета с къса муцуна като мопсове до породи с дълга муцуна като колита.
Снимка: iStock
Техните открития показват, че опитомяването не само е причина за разнообразните форми на черепите (отвъд тези на вълците и дивите котки) но и е довело до приликите между определени породи котки и кучета по дълги или плоски лица. Дивите кучета (кучета, вълци, лисици и чакали) са склонни да споделят подобен удължен череп, докато дивите котки (домашни котки, лъвове, тигри и ягуари) показват по-естествени вариации.
Още: По-малко от чихуахуа: Куче е на път да разбие Рекордите на Гинес
Да направиш едно животно домашно - т.е. да бъде отглеждано от човек, отдавна показва, че когато се намесят хора, дори далечно родствени видове могат да изглеждат, а понякога и да развият сходни проблеми.
Влиянието на човешката дейност
Много други промени, вследствие на човешката дейност, могат да тласнат животните отвъд това, което телата им могат естествено да поддържат, пише The Conversation.
Например мопсовете често имат по-затруднено дишане и дори издават звуци като "грухтене" заради сплеснатат форма на носа си и специфичния начин на дишане.
Снимка: iStock
Хората обикновено предпочитат домашни любимци, които наподобяват излъчването и чертите на човешките бебета - заоблени глави, малки носове и големи, ниско разположени очи. Тези белези, които са доста по-големи при много породи котки и кучета с плоски муцуни имитират външния вид на човешките бебета.
Учените подчертават, че тази селекция води до сериозни здравословни проблеми за животните и призовават към забрана на развъждането на толкова екстремни форми.
Снимка: iStock
Правителството на Обединеното кралство възлага на своя Комитет за хуманно отношение към животните да предоставя независими експертни съвети по нововъзникващи проблеми, свързани с хуманното отношение към животните. В доклади, които те изготвиха през 2024 г., комитетът изрази сериозни опасения относно ефекта от селективното развъждане както при котките, така и при кучетата.
Докладите подчертават, че развъждането за екстремни физически черти, като плоски лица и преувеличени форми на черепа, е довело до широко разпространени здравословни проблеми, включително затруднения с дишането, неврологични състояния и усложнения при раждане.
Още: Вече можем да комуникираме с котките си: Учени разкриха много прост начин
Комисията твърди, че животни с тежки наследствени здравословни проблеми вече не трябва да се използват за разплод и призовава за по-строго регулиране на развъдчиците. Без тези реформи много популярни породи ще продължат да страдат от предотвратими, животозастрашаващи състояния.
Селективното развъждане показа колко лесно хората могат да подчинят природата на своите предпочитания и колко бързо милиони години еволюционно разделение могат да бъдат отменени от няколко десетилетия изкуствен подбор.
Избирайки домашни любимци, които имитират лицата на нашите собствени бебета, ние, често несъзнателно, сме селектирали за черти, които вредят на животните. Разбирането на силите, които движат конвергенцията между видовете, е напомняне, че играем мощна и понякога опасна роля в нейното оформяне.