Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изследване: Вариантът Делта мутира по-слабо при високо ваксинационно покритие

14 януари 2022, 21:35 часа • 4295 прочитания

Нивата на ваксинация са в обратна зависимост с честотата на мутация на SARS-COV-2. До този извод стигат учени от лабораторията по биотехнологии в Балтимор, САЩ, след като изследват случаите на промяна на варианта Делта. Според тях, в страните с високо ваксинационно покритие се наблюдава ниска честота на мутация на коронавируса.

Резултатите от изследването са публикувани през октомври, като не са минали независима рецензия. То изследва мутациите в целия геном и в спайк-протеина на вируса в общо 20 държави. Учените достигат до извода, че ваксинацията, съчетана с други мерки за подтискане на разпространението на COVID-19, са от изключителна важност за предотвратяването на мутации, с които вирусът избягва антителата.

Резултатите сочат, че в 16 от 20-те държави откритите мутации намаляват паралелно с темпа на увеличаване на ваксинирането. Едно от малкото изключения е Австралия, в която вирусът се променя значително слабо въпреки едва 10,8% ваксинирани. Учените обясняват това със строгите мерки срещу заразата, които не позволяват на коронавируса да се разпространява и мутира. Противоположно на това в Япония, САЩ и Швейцария нивата на промяната в S-протеина са по-високи, което показва, че там останалите мерки –дистанция, носене на маски и хигиена, не са сработили добре и вероятно не са спазвани стриктно.

Уточнява се, че изследването се отнася до варианта Делта, който предизвика огромна вълна с много заразени и смъртни случаи през есента и на места все още се разпространява. През последния месец той беше изместен от по-заразния Омикрон, като не е ясно дали изводите от изследването биха се отнасяли и за него. Напомняме, че вече е категорично ясно, че Омикрон не е генетичен наследник на Делта: Къде и как се появи Омикрон: Геномът му крие огромна изненада

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес