Ново изследване доказва, че слушането на музика със силни баси помага на хората да се чувстват по-силни, пише Business Standard.
Още: Нови умни стелки могат да откриват ранни признаци на деменция
Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето
Учените забелязали, че преди състезание спортистите често слушат музика. Те предположили, че музиката носи особен заряд и им помага да се настроят за победа.
Специалистите решили да разберат дали музикалните композиции може да променят психологическото състояние на слушателите.
За целта на проучването били подбрани 31 музикални произведения. Учените определили песните с максимална мощност. Към най-силните били отнесени песни, като тези на Queen "We Will Rock You" и 2 Unlimited "Get Ready for This", а към по-слабите: Fatboy Slim "Because We Can" и Baha Men "Who Let the Dogs Out".
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
След това специалистите оценили как по-мощните и по-слабите композиции влияели на усещането за сила у хората, както и на психологическите съставни на това усещане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
При слушането на т.нар. мощни композиции участниците в проучването често виждали гора, вместо дървета (абстрактното мислене), у тях възниквала илюзия за контрол над социалните събития и желание за победа в конкурентна борба.
Когато учените изключили текста като източник на усещането на сила установили, че тези, които слушат музика с мощни баси се чувстват по-силни и избирали в съответния текст повече думи, свързани със силата, в сравнение с останалите.
Експертите свързват това с теорията на заразителността. Според нея при слушането на определена музика у нас възникват усещания и преживявания, които изначално се асоциират с тази музика.
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци