Кои са били мистериозните Морски народи от бронзовата епоха? Древноегипетски текстове и надписи, особено от XIII век пр.н.е., са осеяни със споменавания на нашественици от морето и островите. Понякога врагове, понякога съюзници или наети като наемници, нашествието на Морските народи се е случило из цялото Източно Средиземноморие.
От 1276 до 1178 г. пр.н.е. те тероризирали крайбрежните градове на хетите, Леванта и фараоните на Египет. Под ударите на морските народи рухва Хетското царство, а Египет се прибира в областта на делтата на Нил и изоставя владенията си в Азия. Техните нападения осезателно накърняват търговията и принуждават отделните ахейски племена да се ограничат в границите на собствените си земи. Дори са сочени като основни причинители за катастрофалния колапс в късната бронзова епоха. И въпреки това малко се знае за тези непокорни моряци.
ОЩЕ: Финикийците не били предци на картагенците
Известна сцена от северната стена на храма на Рамзес III в Мединет Хабу, която често служи за илюстрация на отбраната на египтяните срещу нападенията на Морските народи в т.нар. Битка при Делтата (1175 г. пр.н.е.). Seebeer / Public Domain
Произходът на Морските народи е предмет на продължаващи спекулации. Древните източници съдържат алюзии за битки и срещи с морски нападатели, но казват само, че те са „от морето“ или островите. Никога не се посочва кои са били те. Всъщност никога не е имало конкретни съвременни препратки към „морските народи“ от бронзовата епоха. Терминът произлиза от XIX век, когато двама френски египтолози, първо Еманюел дьо Руж през 1855 г. и след това Гастон Масперо около 1881 г., говорят за peuples de la mer („народи на морето“).
Нашествието на морските народи
Именно в Египет Морските народи са имали най-известните си срещи, особено тези, описани от трима велики фараони – Рамзес II, сина му Мернептах и Рамзес III.
ОЩЕ: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия
Рамзес II, по-известен като Рамзес Велики, управлява от 1279 до 1213 г. пр.н.е. По време на управлението си Рамзес II се сблъсква с Морските народи в конфликта си с хетите. Надписи, които той поръчал, за да разкажат историята на победата му над хетите през 1274 г. пр.н.е., цитират Морските народи като съюзници на врага на Египет. Той също така описва как е нападнал Морските народи от засада в устието на Нил.
Свидетелствата на Рамзес II създават впечатление за трайно поражение на Морските народи, но неговият син и наследник Мернептах също се е сблъсквал с тях по време на управлението си (1213 г. пр.н.е. – 1203 г. пр.н.е.). По-конкретно през 1209 г. пр.н.е. той описва съюз между Морските народи и либийците, атакуващи делтата на Нил.
ОЩЕ: Защо Питагор е смятал, че 3 е свещено число?
Египтяните отблъскват нашествието на „морските народи“. Рисунка на барелеф от погребалния храм на Рамзес III в Мединет Хабу. Arthur Evans / Public Domain
Сред уликите, които историците са извлекли от този разказ, е споменаването, че те идват от север. Той дори назовава територии като Тереш, Еквеш, Лука и Шерден, въпреки че не е ясно къде се намират тези места.
Подобно на баща си преди него, Меренптах поръчал надписи за победата си срещу либийците и Морските народи.
Според Рамзес III, когато се изправил срещу Морските народи през втората година от управлението си, те вече били победили хетите около 1200 г. пр.н.е. Неговото време дошло през 1180 г. пр.н.е., когато Морските народи нападнали египетски търговски пост в Кадеш. Подобно на своите предшественици, той ги победил, но постът бил разрушен. Но се изправил срещу тях отново, когато нападнали самия Египет.
ОЩЕ: Великолепните проекти на Навуходоносор II, най-големия злодей в Библията
Надпис в храма на Рамзес III сочи, че мистериозният морски враг се е състоял от съюз от племена, известни като пелесети, тевкри, шекелеши, дениени и уешеши, които произхождат включително от Сицилия, Сардиния, Кипър и Анатолия. Позовавайки се на империите, които Морските хора са опустошили, преди да достигнат Египет, текстът гласи, че „никоя земя не е могла да устои пред оръжията им: от Хати, Куде, Каркемиш, Арзава и Аласия нататък, бидейки отрязани [унищожени] наведнъж“.
Последвалите битки били както на сушата, така и в морето, но Морските народи в крайна сметка били победени от Рамзес III близо до град Ксоис през 1178 г. пр.н.е. и никога повече никой не чул за тях. Това обаче си имало цена – буквално изчерпване на царскката хазна.
Теории за Морските народи от бронзовата епоха
Теориите за Морските народи от бронзовата епоха се основават най-вече на интерпретации на египетски записи. Част от причините тези записи да са толкова слабо свързани с бурните катаклизми от онова време се дължи както на обществения колапс около края на бронзовата епоха, така и на природни бедствия като земетресения. Но все още има надписи и стели, които служат като източници.
ОЩЕ: Забравените гиганти: Имало ли е наистина исполини в древни времена?
Въпреки че никога не се дават подробности за произхода на Морските народи, те понякога се споменават с различни имена. Сред тях са Шерден, назован и от тримата – Рамзес II, Мернептах и Рамзес III. Други, като Лука и Тереш, са споменати от двама от тримата. А някои, само от един или изцяло другаде. Въпреки многобройните изследвания по темата, тези племена никога не са били окончателно идентифицирани.
Съществува теория, че Морските народи може да са се появили по различни начини и от различни места, от Егейско море или Западна Мала Азия до средиземноморските острови. Филистимците, етруските и минойците са били предлагани като възможни претенденти за Морските народи, но без конкретни подробности от първични източници, всичко това е само предположение.
Морските хора от бронзовата епоха изчезнали също толкова мистериозно, колкото се появили. След поражението им от ръцете на Рамзес III през 1178 г. пр.н.е. няма други сведения за тях. Някои смятат, че са били асимилирани в съществуващите общества. Но както всичко, свързано с Морските хора, това е само теория.