Специалисти от Университета на Киото са създали защитна маска, която свети при контакт с частици от коронавируса. Това съобщава японското издание Kyodo News.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Разработката се ръководи от ръководителя на институцията Ясухиро Цукамото. Неговият екип забелязал, че щраусите са способни да произвеждат няколко вида антитела, които неутрализират чужди организми в тялото. През февруари учените инжектирали дезактивирани частици от COVID-19 в тялото на лабораторните щрауси. В резултат на експеримента учените извлекли голямо количество антитела от снесените от птиците яйца.
Въз основа на получения материал учените създали защитен филтър, обработен с флуоресцентна боя, и го поставили в маска. В случай на контакт с вирусни частици повърхността на маската свети в ултравиолетовия спектър.
Японските специалисти са провели тестове с 32 пациенти, заразени с коронавирус, в продължение на десет дни. Те открили, че всички маски, носени от участниците в проучването, реагирали на ултравиолетово лъчение. След това екипът разширил експеримента до 150 участници. Експериментът отново потвърдил ефективността на маската и дори Цукамото внезапно установил, че е заразен с COVID-19.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
„В бъдеще искаме да превърнем маската в прост тестов комплект, който може да се използва от всеки“, каза Цукамото. По думите му такъв комплект може да се продава на приемлива цена.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
В средата на октомври експерти от Индия обясниха необходимостта от носене на маска на лицето на открито. Според тях попътният вятър може да увеличи разпространението на SARS-CoV-2 и да пренесе вирусни частици на много по-големи разстояния, отколкото в нормални условия.