Рискът да развиете меланома след прием на сартани (вид лекарства за лечение на хипертония, т.ар ангиотензин рецепторни блокери) е 2 пъти по-голям. Това показват данни от ретроспективно проучване (т.е. изследване на база предишни данни), за което публикация онлайн е направил живеещ в Швейцария дерматолог – д-р Кристофър Хсу.
Още: Вече можем да комуникираме с котките си: Учени разкриха много прост начин
Още: Притеснително: Смъртоносна гъбичка атакува Европа
Проучването е на база данни за 635 687 души. Д-р Хсу изрично посочва, че изследването касае шансовете да се разболееш т.е. трябва да бъде направено и проспективно проучване – т.е. изследване на голяма група пациенти, която да бъде разделена на такава, получаваща изследвания препарат и на такава, която получава плацебо. В написаното в проучването е изрично подчертано, че трябва да бъдат направени изследвания и на различни комбинирани терапии за лечение на хипертония, за да се оцени рискът от канцерогенен ефект.
Новото проучване потвърждава данните, които от над 2 години българският дерматолог проф. Георги Чернев и негови колеги в България регистрират и подават в Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). Проф. Чернев отдавна твърди, че при прием на сартани възможен страничен ефект може да е развитие на меланом. Какви са най-новите данни и сигнали, които той подаде в ИАЛ – НАУЧЕТЕ ТУК!
* (Актуализирана информация) Историята на проучването обаче се оказа и малко по-различна и със сигурност по-интересна - НАУЧЕТЕ ТУК!
Още: Да е атлетичен и плешив: Ново проучване разкри защо жените предпочитат мъже без коси
Още: Южна Африка се издига от океана, сочи проучване
Съгласно казаното от проф. Чернев пред Actualno.com в предишно интервю, сартаните имат канцерогенен ефект според наличността на определени рецептори в клетките на даден човек (т.е. не във всеки случай) - конкретно става въпрос за растеж на меланома! За кои рецептори става въпрос, ПРОЧЕТЕТЕ ТУК! Повече подробности за специализирани научни публикации можете да откриете ТУК!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Откриха неизвестен на науката вид пеперуда
Още: Предупреждение: Домашните птици и прасетата могат да докарат нов грип на човека
ЗАГЛАВНАТА СНИМКА Е ИЛЮСТРАТИВНА!