Около 136 млн. европейци страдат от мигрена, повечето са жени

04 юни 2019, 10:20 часа • 2523 | прочитания

Около един милиард души по целия свят страдат от мигрена. Оказва се, че 136 млн. от тях се намират в Европа. Това представлява 15% от населението на Стария континент.

Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му

Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували

Друг интересен извод, който може да се направи от изнесените данни, е че жените са 2-3 пъти по-засегнати от мъжете, предава La Repubblica.

Предоставената информация по повод 13-тия конгрес на European Headache Federation показва сериозното влияние, което оказва това здравословно състояние, върху икономическия и социален фактор на планетата.

На конгреса в Атина се събраха експерти в областта, за да обсъдят хроничното главоболие, познато още като мигрена.

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна

Изнесените данни за финансовите загуби вследствие на увеличаващия се брой, страдащи от мигрена, се разминават.

Според някои те възлизат на 18,5 млрд. евро, според други на 27 млрд. евро, като основните причини са отсъствия от работа, недостатъчна продуктивност и ефективност на работното място и други.

Ако имате дори и минимални съмнения, че страдате от мигрена, задължително отидете на лекар. Пристъпите понякога могат да продължат до 72 часа, други пъти дори повече, като болката е непрестанна, пулсираща, налични са и други симптоми като чувствителност към светлина и шумове, гадене.

„Няма данни за ефекта на определени храни и напитки като шоколад, вино или сирене, върху развитието на мигрената”, казва Месуд Ашина, невролог и доцент по неврология в Университета в Копенхаген.

Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема

Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали

„Имаме обаче доказателства за други фактори, които предопределят страдането от мигрена. Например нарушен баланс в хормоналните нива, безсъние, нощни смени, нарушен хранителен режим, дори климата”, продължава Ашина.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес