Известни са украсени черупки от щраусови яйца още от времето на Палеолита. Това каза доц. Светлана Ракшиева от Института по фолклористика с етнографски музей към Българската академия на науката (БАН) в интервю за Агенция „Фокус“ по повод боядисването на яйца.
Още: "Ще бъде изпепелена": Илон Мъск разкри колко време остава на Земята
Още: Забавните гримаси на котките, когато подушат нещо, си имат научно обяснение
„Те са археологически находки от Южна Африка. Там върху повърхността на яйцето са издраскани, гравирани определени геометрични елементи. Врязани линии, наподобяващи квадратчета, стълбички. По-късно в Древния Египет яйцата били поднасяни като гробен дар в гробницата. Понякога били използвани като контейнери за благовонни масла. Пак били използвани като символ на живота и прераждането. По-късно изглежда това вярване е било унаследено и в Древна Гърция, защото там като погребален дар има намерени много яйца, изработени от глина“, посочи още доц. Ракшиева.
По думите му финикийците също използвали яйцата като символ на живота в отвъдното.
„Известни са много щраусови яйца, които били изрисувани с червена боя, върху тях виждаме нарисувани лотоси, понякога човешки лица. Те били използвани като части от предсмъртна маска, каквито били известни в римската епоха. Това преминава през Средновековието. Известни са намерени модели на яйца от глина или от стъклена смалта, също в погребения, в почти всички славянски страни, включително и в България. Мисля, че във Велики Преслав има едно такова намерено яйце“, изтъкна още доц. Ракшиева.
Още: Изследване: Ледената покривка на Антарктида крие съществуването на тропическа гора
Още: Ново обяснение на гравитацията е стъпка към "Теорията на всичко"
Тя обърна внимание, че християнството не може да не заеме един толкова добре пасващ символ, какъвто е яйцето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Котките може би пренасят вирус, от който се задава скорошна епидемия
Още: Бъдещето може да повлияе на миналото, твърди ново изследване
По думите й много неща християнската религия е възприела от фолклорните традиции не само на нашия народ, а от фолклорните традиции на много народи, които са влизали тогава в състава на Римската империя. „Те са имали във фолклорната традиция тези идеи и вярвания за яйцето, за живота, за кръговрата на живота и затова, че животът, както и Вселената е възникнала от яйцето. Тези неща ги има в нашия фолклор. В една народна песен, която е записана в Македония, в района на Костур „Родба на родбите“. В нея се пее така:
„Времето е кокошка, звездите са яйцина, снесени от кокошка – цървени и шарени. Земьата е яйченце, живото е пиленце, снесено от яйченце, цървено и шарено“.