Международна група палеонтолози наскоро откри фосилизираните останки на нов вид гигантски хищни динозаври в Тайланд. 8-метровото същество е нов член на широко разпространена група древни влечуги, наречени Carcharodontosaurids, пише БГНЕС.
Още: Нови умни стелки могат да откриват ранни признаци на деменция
Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето
Според изследването, публикувано от научен източник от PLOS, откритието е значително, тъй като допринася за разбирането на околната среда на Земята през периода на ранната креда, преди 146–100 милиона години.
Новооткритото гигантско влечуго е четири пъти по-голямо като дължина от друг страховит хищник от епохата Юра - велосирапторът. Изкопаните останки, които според съобщенията принадлежат на поне четири екземпляра от новооткрития вид, включват черепи, гръбнак и бедрените костни вкаменелости. Съществото е наречено Siamraptor Suwati, в чест както на Тайланд, така и на Суват Липтапанлоп, тайландски спонсор на изследователската група.
По-специално, Siamraptor Suwati е първото кархародонтозавърско изкопаемо, открито в Югоизточна Азия, се казва в проучването. Фосилизираните останки от динозавъра са намерени в тайландската провинция Нахон Ратчасима. Според палеонтолозите, големият хищник е принадлежал към група значителни хищни динозаври, които са обитавали нашата планета през периодите Юра и Креда.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Изследователите обаче смятат, че това същество по-рано е еволюирало и се разминавало с останалите членове на групата Carcharodontosaurus. Палеонтолозите предполагат също, че Siamraptor suwati е възможно да е ловувал по-малки влечуги на поне три континента от ранната Креда.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят