Откриха вероятните останки на базиликата на Витрувий в Италия

4757
Откриха вероятните останки на базиликата на Витрувий в Италия
Снимка: Centro Studi Vitruviani

Останките от голяма обществена сграда от римската епоха, открити в северния италиански град Фано, може да са на базиликата, проектирана от Витрувий.

Известният архитект и механик от времето на император Август е известен със своя трактат „Десет книги за архитектурата“, който вдъхновява Леонардо да Винчи да създаде „Витрувианският човек“.

Витрувий представя трактата си на Октавиан Август, английско издание на De architectura от 1684 г. Sebastian Le Clerc / Public Domain

Руините, разположени точно срещу форума, се състоят от поне пет помещения, съобщава агенция ANSA. Дебелината на стените е около метър и половина, стените са запазени до височина три метра и са украсени с мраморни плочи. Подовете също са украсени с плочи от скъп зелен и розов вносен мрамор. Археолозите са открили фрагмент от надпис върху мраморна плоча с букви, оцветени с червена боя, но са оцелели само две букви – V и на следващия ред I.

Въпреки че Марк Витрувий Полион е имал огромно влияние върху архитектурата на по-късните векове, много малко от неговите собствени сгради са известни. Дълго време той е военен инженер и се занимава с конструирането на различни обсадни оръжия.

Гладиатори се биели в Римска Британия

Писмени източници, включително трудът на самия Витрувий, споменават, че той е построил акведукт в Рим, мостове на Рейн и базилика в град, наречен Fanum Fortunae („Храм на щастието“), днес град Фано.

Според източници базиликата във Фано е построена през 19 г. пр.н.е., което добре съответства на приблизителната възраст на откритите руини. В своя труд Витрувий описва базиликата, като изброява подробно нейните характеристики и размери и възхвалява характерните ѝ пропорции и симетрия, които значително я отличават от типичната римска базилика от онова време.

Описанието на базиликата във Фано заема не по-малко от пет параграфа от трактата за архитектурата (Vitr. De Arch., V, 6-10). Centro Studi Vitruviani

Базиликата във Фано просъществува до 540 г., когато градът е опустошен от остготите. Вдъхновени от книгата на Витрувий, архитекти и художници многократно са я пресъздавали в илюстрации и модели. Правени са много опити за откриване на археологически следи от базиликата, но досега те са били неуспешни. Трябва да се признае, че дори настоящата находка да се окаже истински кандидат, ще бъде трудно това да се докаже.

Археолози откриха статуя на сфинкс с лице на римски император

Разкопките ще продължат веднага щом бъдат осигурени средства. Геофизичното сканиране на цялата улица, наречена случайно Via Vitruvio, проведено през 2021 г., е открило признаци на множество оградени пространства с различни форми и размери, но те вероятно принадлежат на различни епохи, а не на една сграда.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Необичайна гробница на маите е открита в Паленке

Признак за интелект. Какво си мислят кучетата, когато накланят глави?

Експлозии на свръхнови влияят на разнообразието от живот на Земята

Теорията с календара се провали. Учените все още не знаят за какво е служил Стоунхендж

Харвардски физик планира експедиция за „извънземен артефакт“, паднал от Космоса

Какви са тези дупки на дъното на Атлантическия океан?

Изгубеният Град на цезарите: в търсене на легендата

Пот от пръста открива рак на гърдата

Невероятни инструменти на 7000 години са открити в Судан

Учени секвенираха генома на Бетховен, но не откриха причината за загубата на слуха

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Интересно