Съвременните хора са се появили преди 200 хил. години, но оръдията на труда изкуството възникват едва преди 50 хил. години. Дълго време учените си задавали въпроса защо този и процес е отнел толкова много време. Става ясно, че причина за това е главният мъжки хормон тестостерон, пише Science World Report.
Още: Нови умни стелки могат да откриват ранни признаци на деменция
Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето
"Появата на първите технологии, изкуството и културния обмен, вероятно са започнали,когато е възникнал характерът, склонен към сътрудничество”, казва един от авторите на изследването Робърт Сайри.
Учените изследвали повече от 1400 черепа на древни и съвременни хора. Те сравнили дъгата над веждите, формата на лицето и обема на 13 човешки черепа на възраст над 80 хил. години, 41 черепа на хора, принадлежали на хора, живели от 10 000 до 38 000 години назад и 1367 черепа от 20 век.
Става ясно, че културният прогрес е започнал с изчезването на гъстите вежди и появата на кръгли глави. Учените установили промени в дъгата над веждите и горната част на главата, които обикновено отразяват понижаване на нивото на тестостерона.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Учените не са сигурни защо се е стигнало до понижаването на тестостерона. Вероятно съвместното съжителство и сътрудничество е понижило нивото на агресия и хората са станали по-търпими един към друг.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
„Доисторическите хора започнали да живеят по-близо един към друг, а за предаването на новите технологии, те трябвало да проявяват повече търпимост. Ключът в нашето изследване е именно способността към сътрудничество и тази да се научиш да се разбираш с другите”, уточнява Робърт Сайри.
.