Проектът на EVN „Живот за царския орел" (Life for safe grid) е сред 15-те проекта, номинирани от Eвропейската комисия (ЕК) за годишните награди LIFE 2020. Неговата основна цел е да се намали смъртността при царския орел (Aquila heliaca), причинявана от контакт с въздушни електропроводи. Проектът се състезава в три категории – Околна среда, Природа и Действия по климата. Победителите ще бъдат избрани след онлайн гласуване сред гражданите в ЕС, които имат възможност да избират измежду 15-те финалиста.
Още: Хората преобразяват Земята с огън поне от 50 000 години
Още: Ден на целувката: Как технологиите пренаписват езика на любовта
За да подкрепите проектът на EVN „Живот за царския орел" (Life for safe grid) за наградата „LIFE Citizens’ Prize“ от ЕК, гласувайте онлайн на https://www.lifeawards.eu/?contest=photo-detail&photo_id=410 .
Срокът за гласуване е до 21 октомври. Съгласно регламента победителите се определят след събран най-голям брой гласове по категории. Резултатите ще бъдат обявени на 21 октомври в Брюксел като част от „ЕU Green Week 2020”.
Проектът се реализира в периода 2013 – 2018 г. от Електроразпределение Юг (част от EVN) в партньорство с Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) в 8 специално защитени зони от НАТУРА 2000 – в районите на Сакар (общини Елхово, Тополовград, Болярово), Ямбол, Сливен и Харманли. Така Електроразпределение Юг стана първата инфраструктурна компания в България, координиращ бенефициент на проект по програма LIFE.
Още: Как са се образували континентите — учени предлагат нова версия
Още: Неприятно, но факт: 12% от дамите са алергични към секса, какви са симптомите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Проучване: Забраната на смартфоните в училище подобрява концентрацията
Още: Мистерията на котешкия сън: Ето защо повечето котки спят на лявата си страна
По данни на БДЗП за последните шест месеца броят на царските орли в България нарасна с още шест нови двойки и достигна 35, което е рекорд за последните 20 години.
Общата стойност на проекта е 4 млн. евро, като част от средствата бяха осигурени от програма LIFE, а останалите – от Електроразпределение Юг.
В рамките на проекта EVN извърши следните дейности:
Още: Учени декодираха пълния геном на древен египтянин
Още: Проклятието на фараона може да помогне за лечение на левкемия
- Положени общо 43 км нови подземни кабели, които замениха опасни за птиците 70 км въздушни линии.
- Изградена 42 км ПАС система (изцяло изолирани проводници) по въздушни електропроводи.
- Монтиране на защитни изолации на 2340 електрически стълба.
- 16 нови трафопоста и една нова възлова станция.
- Монтирани 10 „кацалки“ за птици, които отстояват на определена височина от проводниците и позволяват птиците да кацат безопасно.
- Изградени специализирани технически съоръжения като мостово съоръжение за преминаване на подземни кабелни линии над река; пластмасови решетки за птици и др.
Царският орел е защитен вид включен в Червената книга и в списъка на глобално застрашените видове на Международният съюз за защита на природата и природните ресурси (IUCN). В България защитената птица обитава основно региона на Сакар и Западна Странджа.
Информация за LIFE Awards finalists 2020: