Археологическа мисия на Министерството на туризма и антиките в Египет неочаквано откри останките от римски град по време на разкопки в град Луксор.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
الكشف عن أول مدينة سكنية كاملة بشرق الأقصر .
— Dr Mostafa waziry (@mostafa_waziri) January 24, 2023
The discovery of the first complete residential city in eastern Luxor.#Egypte #Tweets #Luxor #tourism #Archaeology #heritage #StayTuned #explore #مصر pic.twitter.com/gzldbWtcPM
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Както пише Heritage Daily, откритието е направено от екип археолози, ръководени от д-р Мостафа Вазири, генерален секретар на египетския Върховен съвет по антиките. Екипът разкопавал район, разположен до известния древноегипетски храм в Луксор.
По време на тези разкопки неочаквано били открити неизвестни руини на цял град, който според предварителната датировка принадлежи към римския период – построен е около II – III век от н.е.
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Ministry of Tourism and Antiquities
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Луксор е бил древният град Тива, столица на Горен Египет по време на Новото царство. Древните гърци наричали града Тебай, а римляните го адаптирали но Тива, използвайки храма на Луксор и околностите му като легионна крепост и седалище на римската администрация за региона. Постепенно тази крепост прераснала в малък град. По време на разкопките са открити останките от няколко римски къщи и основите на две кули. Последните според изследователите са построени за отглеждане на гълъби.
В тези кули имало много керамични съдове, които според д-р Фати Ясин, генерален директор на антиките на Горен Египет, са били използвани специално за гнездене на гълъби. Освен това археолозите са открили римски работилници за производство и топене на метали. По-специално там са открити многобройни гърнета, инструменти за мелене, глинени съдове и медни и бронзови монети.
Ministry of Tourism and Antiquities
Разкопките, довели до откриването на града, са започнали през септември 2022 г. Предишни разкопки в района разкрили редица византийски реликви, още римски монети, част от стена и стар склад, датиращ от римския период.
По думите на Вазири разкопките ще продължат, тъй като се смята, че в района има още реликви, които чакат да бъдат открити.
ВИЖТЕ ОЩЕ: 16-метров папирус с текстове от „Книгата на мъртвите“ е открит в Египет