Скритите ивици на кожата: Изследване разкрива загадката за начина, по който се набръчкват пръстите от водата

14 май 2025, 17:06 часа • 1036 | прочитания

Набръчкването на кожата на пръстите при продължителен контакт в доа е чест феномен при много хора. Това обаче не е обикновена телесна реакция с неясно предназначение, а особеност, която се свързва дори със самото оцеляване и начин на живот. По един и същи начин ли обаче се образуват винаги бръчките. Ново изследване, проведено от биомедицинският инженер Гай Джърман от университета Бингхамтън в Ню Йорк,  отговаря на този въпрос.

Какво установяват изследователите?

Джърман и неговата колежка Рейчъл Лейтин събират трима доброволци, които да участат в експеримента. Те са били помолени да накиснат пръстите си във вода за 30 минути. Според изображенията, които учените направили, се потвърждава, че начинът, по който изглеждат вдлъбнатините по напоените върхове на пръстите на участниците до голяма степен е сходен, когато са били накиснати отново 24 часа по-късно.

Още: Пиете вода погрешно? Температурата й може да промени всичко

Докато водата прониква през порите на кожата ни, тя в крайна сметка намалява концентрацията на сол във външния слой. Нервните влакна предупреждават мозъка за тази промяна в състоянието на кожата. Това води до реакция в тялото ни, която задейства автоматичното свиване на кръвоносните съдове.

Снимка: iStock

Когато тези малки кожни съдове се свиват, те увличат повърхността на най-големия ни орган надолу със себе си. В резултат на това те свиват гладките пръсти на ръцете и краката до по-груба, суха текстура.

С изследването си Герман доказва, че бръчките, които се появяват от водата, се образуват по същич начин всеки път. А това се дължи на факта, че кръвоносните съдове "не променят почти позицията си – те се движат малко, но спрямо други кръвоносни съдове са доста статични".

Набръчкването не е просто случаен страничен ефект.Тези морфологични промени са важни трансформации при определени условия на околната среда и влажността. Образуването на  временните канали, ръбове и вдлъбнатини на кожата осигуряват по-добро сцепление, което ни улеснява да ходим или да хващаме подгизнали неща.

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Тъй като тези бръчки ни осигуряват супер сцепление, изглежда странно, че не ги поддържаме постоянно. Въпреки че изследователите не знаят защо е така, те подозират, че временната текстура може да намали чувствителността на пръстите ни или да ги направи по-уязвими към нараняване.

Снимка: iStock

Първоначално се е предполагало, че подуването причинява набръчкване на мократа кожа, но проучване от 2016 г. разкрива, че кожата ни трябва да се подуе поне с 20 процента, за да се случи това.

Предишни изследвания пък установяват, че хората с увреждане на нервите не се наблюдава това специфично набръчкване на пръстите. Така се случило и при един от участниците в експеримента, който потвърждава пред учените за "увреден среден нерв на пръстте си". "Тествахме го - няма бръчки", уточнява Джърман.

Още: Каква е причината за изтръпването на малките пръсти на ръцете?

Освен да задоволят любопитството на обикновените хора за мистериозната физическа реакция на кожата ни, подобни подробности могат да помогнат в криминалистиката. Например, разбирането на това изкривяване на кожата на пръстите може да помогне за идентифициране на тела след продължително излагане на вода и след природни бедствия, пеше Science Alert.

Оказва се, че бръчките на кожата са също толкова важни, колкото и самите ни пръстови отпечатъци и всички скрити ивици, които всеки човек притежава по уникален начин.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес