Учените вече могат да предсказват поведението на тълпата

26 април 2022, 10:35 часа • 2662 | прочитания

Изследователи от университета Браун (САЩ) разработиха уникален модел, който точно предсказва поведението на маса хора въз основа на оптични и сензорни данни.

Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му

Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували

Както става ясно от статия, публикувана в Proceedings of the Royal Society B, предишните изследвания се основавали на силите на привличане и отблъскване. Резултатите обаче не обяснявали действията на хората в група.

В поредица от експерименти експертите проследили движението на хора, които носели шлемове за виртуална реалност. Изследователите успели да предскажат движението на човека въз основа на неговия поглед към тълпата. Участниците просто трябвало да вървят в общия поток.

Обикновеният човек от тълпата обикновено копира посоката и скоростта на ходене на лидера. В новите си експерименти учените открили, че хората контролират посоката и скоростта на ходене с помощта на визуални движения, и в крайна сметка съответстват на средната посока и скорост на тълпата.

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна

Изследователите също така открили, че участниците реагирали по-малко на хората, които били по-далеч. Това се дължало на два визуални фактора: закона на оптиката (нещата, които са по-далеч в пространството, имат по-малко визуално движение) и принципа на оклузия (хората, които се намират по-далеч, вероятно ще бъдат частично блокирани от съседите си, което ще затруднява тяхната видимост).

Хората в група използват визуална информация, за да ръководят собствените си крачки – да завият наляво или надясно, да ускорят или забавят скоростта, за да избегнат сблъсъци. Това как използват тази информация, за да контролират движенията си, се нарича визуална връзка. Другите хора в групата също се държат в съответствие с тези принципи.

Според учените теорията успешно е предсказала индивидуалните траектории както при виртуални експерименти с тълпата, така и при реални данни за тълпата. Освен това резултатите могат да бъдат разширени и до други ситуации, например поведението в социалните мрежи.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Светът е обхванат от епидемия от самота

Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема

Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес